X-ışını radyasyonunun direkt karyojenik etkisinin atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile incelenmesi
  1. Tez No: 19625
  2. Yazar: ZUHAL TUĞSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada radyasyonun direkt etkisi sonucu, dişin organo-inorganik bağlaranı koparabilecek karyojenik enerji kuantumunu araştırmayı planladık. Bugüne kadar radyasyon çürükleri hakkında yapılan çalışmaları gözden geçirdik. Laboratuar çalışmamızda anot potansiyeli değiştirile bilen radyasyon cihazı kullanıldı. Farklı on frekans grubu belirlendi. 40 adet örneğin ikiye böldüğümüz yarıları deney grupları olarak ışınlandı. Diğer yarılarından oluşan kont rol gruplarına ışın verilmedi. örneklerin içinde durduğu a- setik asit tampon çözeltileri dörder gün ara ile yedi kez değiştirildi ve dişlerden çözeltilere geçen kalsiyum ve fosfor miktarları saptandı. İkinci laboratuar çalışmamızda çekilmiş bir diş,peri- apikal filme yerleştirildi ve diş hekimliğinde radyodiag- nostik amaçla kullandığımız makinede ışınlandı. Yine aynı işlemler E.O.Tıp Fakültesi Radyoterapi bölümündeki Co- 60 radyoterapi cihazı ile tekrarlandı. Filmler banyo edildi ve sonuçlar gözlendi. Alınan sonuçlardan 140 Kv anot potansiyelindeki rönt gen cihazının en karyojenik ışınları verdiği bulunarak bizim şartlarımızda bu değer 2,25.10 Erg olarak bulunmuştur. Fotonları en az bunun kadar veya daha büyük olan ve absorbe edilen ışık cinsleri bir bag kopması olayı, yani çü rük meydana getirebilecektir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we- searched for cariogenic energy quantum which can break the organo-inorganic bonds of teeth as a result of direct effect of irradiation. We used irradiation apparatus of changeable anode potential. Ten groups of different frekans were held. Half of the 40 teeth were irradiated and the remainder weren't irradiated. In our second laboratory study an extracted tooth was placed on a periapical film and irradiated with radio- diagnostic machine of us. The same procedure was repeated with Co-60 radiotherapy machine of university hospital. At the end of these studies a roentgenologic apparatus with 140 Kv anode potential was found to give the most cariogenic rays and in our conditions this is equal to 2,25. 10"7 Erg. The types of rays which their photons are at least equal or more of that quantity can create a case of a bond breaking i.e. caries. ^fi