Politicization of the European refugee crisis: A framing analysis of Turkish newspapers
Avrupa mülteci krizinin politikleşmesi: Türk gazetelerinin çerçeve analizi
  1. Tez No: 599863
  2. Yazar: HAZAL SENA KARACA GÜLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kitle iletişim araçlarının durum ve olaylar karşısında bireylerin tutumlarını şekillendirme, var olan yargılarını pekiştirme noktasındaki rolü farklı disiplinlerin sunduğu perspektif ve teorik yaklaşımlar tarafından desteklenmektedir. Medya bu işlevleri yerine getirirken toplumdaki hâkim ideoloji ve güçlü seslerden beslenmektedir. Bu varsayımlardan yola çıkarak, bu tez kapsamında Türk medyasının Avrupa Mülteci Krizini aktarırken kullandığı çerçeveler ve söylemler analiz edilecektir. Bunun yanı sıra, mülteci krizi üzerinden Avrupa Birliği'nin çerçevelenmesi ve medyatize edilmesi Türkiye ve AB ilişkilerinin tarihsel ve güncel dinamiklerinden faydalanılarak sorgulanacaktır. Bu bağlamda, Türk medyasından seçilmiş beş gazetenin iki yıllık süreç içerisinde yayımladığı konuya ilişkin 644 haberin çerçeve analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; Avrupa mülteci krizinin polarize edilmiş bir konu olduğu ve ilgili haberlerde kullanılan çerçevelerin gazetelerin siyasi ilintileri ve ideolojik duruşlarına göre farklılık gösterdiği bulgulanmıştır. Ayrıca krizin ulusal bir bakış açısıyla, Türkiye'nin yerel gündemine referansla değerlendirilme eğiliminde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The significance of mass media in shaping the attitudes and reinforcing judgments towards issues and events is well-documented in political communication and media studies from various perspectives and theoretical approaches. To perform this function, mass media often rely on dominant ideologies and powerful voices in society. Bearing these postulations in mind, it is clear that international issues and crises are filtered and transmitted to the audiences in line with the national lens and the positions of powerful parties. Following this logic, this thesis aims at identifying the key frames and narratives employed by the Turkish news media when reporting the European refugee crisis. Furthermore, it is also aimed to explore whether the European Union is framed and mediatized through the crisis with the focus on the contemporary and historical dynamics of the EU-Turkey relations. To address these goals, this study conducted a framing analysis of 644 news selected from five Turkish Newspapers over a 2-year period (20015-2017). The results show that the European refugee crisis is a highly polarized issue in Turkey and frames vary in accordance with the political affiliations and ideological stances of the newspapers. It is also noteworthy to point out that the coverage on the European refugee crisis is mostly produced via the lens of Turkey's own political agenda.