Annelerin problem çözme becerileri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between mothers' problem solving skills and depression levels
  1. Tez No: 599862
  2. Yazar: SEDA DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SÖZER ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada annelerin problem çözme becerileri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, geçmişte olan ya da halen var olan bir durumu mevcut durumdaki hali ile betimlemeyi amaçlayan çalışmalarda kullanılan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, annelerin problem çözme becerileri ve depresyon düzeyleri yaş, çocuk sayısı, eğitim durumu, çalışma durumu, medeni durum arasındaki fark arandığından nedensel bir araştırma yapılmıştır. İstanbul ili, Küçükçekmece ilçesinde yer alan iki, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde yer alan bir okul öncesi okulunda öğrenim gören 233 öğrencinin annesi araştırmanın grubunu oluşturmaktadır. Okul öncesi öğrencilerin annelerinden Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri ve Beck Depresyon Envanteri kullanılarak veriler toplanmıştır. Analiz sürecine başlamadan önce veriler IBM SPSS 21 istatistik programına işlenmiştir. Çalışmanın alt problemleri oluşturulmuş ve alt problemlere göre ortaya çıkan veriler değerlendirilmiştir. Annelerinin depresyon puanlarının ortalamasına ( =29,54) bakıldığında annelerin orta düzeyde depresyona sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Ayrıca annelerinin depresyon düzeylerine ilişkin dağılımları incelendiğinde, 133 katılımcı annenin“Orta”düzeyde; 100 katılımcı annenin“Şiddetli”düzeyde depresyona sahip olduğu belirlenmiştir. Annelerinin problem çözme puanları ile depresyon puanları arasında ilişkinin belirlenmesi amacıyla Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between mothers' problem solving skills and depression levels. In the study, the relational screening model was used. This model is used in studies that aim to describe a past or present situation in its current state. Within the scope of the research, since the mothers' problem solving skills and depression levels were to differentiate between age, number of children, educational status, working status and marital status, a causal research was conducted. The mothers of 233 students attending two preschools in Kucukcekmece district in the city of Istanbul, one school in Kadikoy and one in Ataşehir districts constitute the study group. Data were collected from the mothers of preschool students using the Information Form, the Problem Solving Inventory and the Beck Depression Inventory. Before starting the analysis process, the data were processed into IBM SPSS 21 statistics program. The sub-problems of the study were formed and the data that emerged according to the sub-problems were evaluated. When the mean of the depression scores of mothers ( 29.54) was analyzed, it was found that the mothers had moderate depression levels. In addition, when the distribution of mothers' depression levels was examined, 133 participants were found to have“Moderate”levels of depression, and 100 participants had“Severe”depression. To determine the relationship between mothers' problem solving scores and depression scores the Pearson Correlation analysis was performed.