Sera koşullarında farklı tuz seviyesine sahip sulama suyu uygulamalarının turp (Raphanus sativus L.) verimine etkisi
Effect of irrigation water application with different salinity levels in greenhouse conditions on radish (Raphanus sativus L.) yield
- Tez No: 599871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KUTLAR YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Konya Selçuk Üniversitesi serasında, Rafina F1 kırmızı fındık turp yetiştiriciliğinde saksılarda yürütülen çalışmada, farklı tuz seviyesine sahip sulama suyu uygulamalarının turp verimine etkisi araştırılmıştır. Beş farklı tuzluluk seviyesi (S1=500 µmhos/cm, S2=750 µmhos/cm S3=1500 µmhos/cm, S4=2000 µmhos/cm, S5=2500 µmhos/cm) uygulamaları beş tekrarlamalı olarak toplam 25 saksıda 2018 yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda turp bitki su tüketimi 274,27 cm olarak bulunmuş, saksı topraklarının tuzluluğu S1 konusuna göre S5 konusunda 1,5-2,0 kat artış göstermiştir. Sulama suyu tuzluluk seviyesi arttıkça hasat edilen turp sayısı ve ağırlığı azalmış, toprak üstü bitki boyu kısalmış, turp çapları küçülmüş ve turp suyundaki EC miktarları artmıştır. Turpta L değeri farklılık göstermezken kırmızılık azalmış sarılık artmıştır. Uygulanan sulama sularındaki tuz seviyesi yükseldikçe turpun veriminin azaldığı, bitki gelişiminin olumsuz etkilendiği ve pazar değerinin düşerek ekonomik kayıp yaşandığı ve bu durumun özellikle S4 ve S5 konularında görüldüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is looked fort o the radish yield of the applications the owning of the different salt level, at the studyinng of Works on the Rafina 1 red radish in the flowerpots at the greenhouse of the university of Konya Selçuk. It has been realized the applications the total of five repeated in 25 flowerpots in 2018. Five level of salt (S1=500 µmhos/cm, S2=750 µmhos/cm S3=1500 µmhos/cm, S4=2000 µmhos/cm, S5=2500 µmhos/cm). As a result of the study, plant water sondumption was found to be 274,27 cm salinity of potting soils increased 1.5-2.0 times in S5 compared to S1. The number and weight of radish harvested decreased as irrigation water salinity level increased, shortened plant height, radish diameters reduced and EC amounts in radish water increased. Radish L value did not differ, while redness increased, jaundice increased. When the salt level in the applied irrigation water increases, the yield of radish decreased, it effected negative plant growth and market value has been decreased and economic loss occurs. As a result, this situation seen in S4 and S5 issues.