Dynamic soil amplification in saturated soil profiles using effective stress based nonlinear methods
Suya doygun zemin profillerinde doğrusal olmayan efektif gerilme analizleri yoluyla dinamik zemin büyütmesi
- Tez No: 599874
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ana kayadan gelen sismik dalgalar, içinden geçtikleri tabakaların özelliklerinden etkilenirler ve bu durum deprem dalgasının zaman, frekans ve genliğinde değişikliklere sebep olur. Deprem dalgaları; ana kaya derinliği, zemin tipi, tabakaların kalınlığı, dinamik özellikleri, zeminin yanal süreksizliği ve topografik özellikleri gibi yerel koşullardan etkilenir. Bu çalışma özelinde, yerel koşulların zemin tepki analizi sonuçlarını ne derecede etkilediği araştırılmıştır. İzmir Körfezi'nin kıyısında yer alan suya doygun derin alüvyonlu zeminlerin DEEPSOIL yazılımı kullanılarak tek boyutlu (1D) doğrusal olmayan saha tepki analizleri gerçekleştirilmiştir. Zemin profili ağırlıklı olarak kalın kil tabakalarından ve yer yer kum-çakıl karışımından meydana gelmektedir. Doğrusal olmayan zemin tepki analizi, PEER Yer Hareketi Veri Tabanından alınan ivme-zaman kayıtları ile yapılmıştır. Bu çalışma içeriğinde ana kaya derinliği 240 m ve 1000 m olan iki farklı zemin modeli için doğrusal olmayan yöntemlere göre efektif ve toplam gerilme analizleri kullanılarak sahaya özel tasarım tepki spektrumları elde edilmiştir. Elde edilen sahaya özel tasarım tepki spektrumları, yönetmelik bazlı elde edilen tepki spektrumları karşılaştırılmıştır. Ayrıca efektif ile toplam gerilme analizlerinin sonuçları karşılaştırılmış, analiz tipinin tasarım tepki spektrumlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde, model derinliğinin ve efektif gerilme analizinin saha tepki analizlerini önemli derecede etkilediği ve yönetmelik bazlı elde edilen tasarım tepki spektrumlarının, sahaya özel tasarım tepki spektrumlarına göre peak değerlerin konservatif olduğu görülmüştür. Diğer önemli sonuç ise sahaya özel tasarım spektrumlarında periyot uzamasının görülmesidir.
Özet (Çeviri)
Seismic waves from bedrock during their propagation are affected by the properties of the layer through which they passed; there may be changes in time, frequency and amplitude. Seismic waves is affected by local condition such as bedrock depth, thickness of soil layer, dynamic properties, lateral discontinuity of the soil and topographical properties. In this study, how to the effects of local condition on soil response analysis were investigated. One-dimensional (1D) nonlinear site response analyses were performed using DEEPSOIL software in an area located on the coast of the Izmir Bay where of deep alluvial soils govern the local geology. The soil profile is predominantly composed of thick clay layers and occasional sand-gravel layers in the study area. Nonlinear analyses were performed with the acceleration-time records that are taken from the PEER Ground Motion Database. In this study, two different bedrock levels are studied during dynamic site response analyses. The free field design spectra obtained by bedrock level depth of 240m with nonlinear methods were compared with those obtained by bedrock level depth of 1000m using effective and total stress based nonlinear methods. Also specific site response analyses results were compared code-based design. Results of the study showed that model depth and effective stress analysis affect site response analysis significantly and also obtained response spectra according to code-based was more conservative than according to the specific site response analysis. The other important result of the specific site response analysis is extension of the period.