Okul sporlarına katılımın ve seçili değişkenlerin okul bağlılığına etkisinin araştırılması
Searching the effect of the participation of school sports and selected factors on the scholl adaptation
  1. Tez No: 599873
  2. Yazar: HÜSNÜ APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin okul sporlarına katılımlarının okul bağlılığına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalamaları 15,87±1,20yıl, boyları 168,57±9,05cm, ağırlıkları 61,37±12,77kg olan 488 (%48) erkek, 529 (%52) kadın toplam 1017 birey katılmıştır. Çalışmada iki farklı anket kullanılmıştır. Birincisi araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemoğrafik soruların yer aldığı anket formudur. İkincisi ise Akın ve arkadaşları tarafından (2013) Türkçeye kazandırılan“Okul Bağlılığı Anketi”dir. Verilerin değerlendirilmesinde sosyal bilimler için geliştirilmiş istatistiksel programdan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the effect of the high school students participation in school sports to the school adaptation. A total of 1017 individuals ranging from 488 male(%48) and 529 women (%52) between the age of 15 and 20 years, about 1,68 cms height, and about 61,37 kgs weight participated in this study. Two different questionnaires were used in the study. The first one is based on the questionnaire containing socio-demographic graphic questions prepared by the researcher. The second one is the school adaptation questionnaire(2013) which was brought to Turkish by Akın and his friends. In the evaluation of the data, a program developed for social sciences was used. While there was no significant difference between school paticipants and non-participants in behavioral dimension. (p >0,05) Those who spend more than 10 hours per week in the virtual environment were found to be lower in school adaptation in case of behavioral, emotional and mental sense. School adaptation of participants in social activities at school is higher than those who do not participate those emotionally and physically.