Orbital TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiş 316L paslanmaz çelik malzemelere uygulanan ısıl işlemin mikroyapı ve sertlik özelliklerine etkisi
Effect of heat treatment on microstructure and hardness properties of 316l stainless steel materials welded by orbital tıg welding metod
  1. Tez No: 599878
  2. Yazar: DEMET DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, yüksek sıcaklık ve korozyon dayanımı istenen alanlarda kullanılan 316L paslanmaz çelik malzemeler, orbital TIG kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Kaynak işlemi sonrası yüksek sıcaklık performanslarını incelemek amacı ile numunelere ısıl işlem uygulanmış mikroyapı ve sertlik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Özellikle yüksek başınç ve yüksek sıcaklıklara maruz kalan kalın kesitli boru malzeme tercih edilmiş ve beş pasoda ile kaynaklı birleştirme yapılmıştır. Kaynaklı borudan alınan numuneler ısıl işlemin etkisini araştırmak amacıyla 4 farklı sürede (30 dakika, 2 saat, 4 saat ve 8 saat) ve farklı sıcaklıklarda tavlanıp, havada ve fırında soğutulmuşlardır. Uygulanan ısıl işlemler sonunda mikroyapı ve mekanik özellikler araştırılmıştır. Numunelerin mikroyapıları optik mikroskop ve tarama elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak karakterize edilmiştir. EDS ve XRD analizleri yapılmıştır. Mekanik özelliklerin belirlenmesi amacıyla mikro sertlik testi yapılmıştır. Yüksek kaynak ısısının ve yüksek sıcaklıklar mikroyapıda ve sertlik değerlerine önemli etkileri olduğu gibi EDS ve XRD analizlerinde görüleceği gibi kimyasal kompozisyona da önemli etkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of heat treatment on 316L stainless steel materials welded with orbital TIG welding method used in areas where high temperature and corrosion resistance is required is investigated. For this purpose, 316L stainless steel pipe is welded by orbital TIG welding method. The samples taken from the welded pipe were annealed in 4 different times (30 minutes, 2 hours, 4 hours and 8 hours) and at different temperatures in order to investigate the effect of heat treatment and cooled in air and furnace. Microstructure and mechanical properties were investigated. The microstructures of the samples were characterized using optical microscopy and scanning electron microscopy (SEM). EDS and XRD analyzes were performed. Micro hardness test was performed to determine the mechanical properties. High welding heat and high temperatures have significant effects were observed on microstructure and hardness values and chemical composition as can be seen in EDS and XRD analysis.