Konya Şeker Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi bünyesindeki süt ve besi sığırı işletmelerinin enerji bütçesi
The energy budget of dairy and beef cattle farms in Konya Sugar Industry and Trade Inc.
  1. Tez No: 599910
  2. Yazar: ABDULKADİR SERDAR ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZAL SEYFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Enerji etkinliği, sürdürülebilir tarımsal üretim için vazgeçilmez yere sahiptir. Son yıllarda özellikle hayvancılık işletmelerinin enerji kullanım etkinliğinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi süt ve et üretiminin sürdürülebilirliği açısından daha da önem kazanmaktadır. Özellikle insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan sığır sütü ve etinin üretiminin sürdürülebilirliği açısından enerji kullanım etkinliği değerinin belirlenmesi önemlidir. Konya ili süt sığırı ve besi sığırı yetiştiriciliğinde hayvan sayısı ve üretim miktarı bakımından Türkiye'de ilk sırada yer almaktadır. Konya Şeker Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Konya bölgesinde toplam hayvan sayısı bakımından en yüksek kapasiteli hayvancılık işletmelerine sahip olmasının yanı sıra bölge hayvancılığını destekleyen ve geliştirmeyi hedefleyen lider bir kuruluştur. Ülke ve bölge hayvancılığının gelişmesi için bölgedeki çiftliklerin enerji verimliliğinin değerlendirilmesi önemlidir. Bu çalışma, Türkiye'de çiftçi kooperatifi olma özelliği ile bölgesinin en yüksek kapasiteye sahip işletmesi olan Konya Şeker San. Ve Tic. A.Ş. bünyesindeki süt ve besi sığırı işletmelerinin enerji kullanım etkinliğini değerlendirmek amacıyla 2017 ve 2018 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada, Konya Şeker San. Ve Tic. A.Ş Meram Kampüsü altında 2 adet süt sığırı yetiştiriciliği ve 3 adet besi sığır yetiştiriciliği olmak üzere toplam 5 adet hayvancılık işletmesi incelenmiştir. Çalışmada incelenen işletmelerin genel özellikleri, enerji girdi ve çıktı değerleri ile ilgili veriler, işletmeler ziyaret edilerek görevli teknik personellerle yüz yüze anket çalışması yapılarak ve işletmelerin veri tabanından elde edilmiştir. Araştırma kapsamındaki her işletme için enerji girdileri (yem, elektrik, makine, mazot, yağ ve insan iş gücü) ve enerji çıktıları (süt, et ve gübre) ayrı ayrı hesaplanarak enerji etkinlik parametreleri belirlenmiştir. Enerji etkinliğinin artırılması, enerji etkinliğini artıracak uygulamalara sahip işletme yönetimleri ile gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is indispensable for sustainable agricultural production. In recent years, determination and evaluation of energy use efficiency of livestock enterprises has gained more importance in terms of sustainability of milk and meat production. Especially in terms of sustainability of milk and meat production which has an important place in human nutrition, it is important to determine the value of energy use efficiency. Konya, especially in terms of the number of animals and dairy cattle and beef cattle breeding production quantities are located in the first row in Turkey. Konya Sugar Industry and Trade Joint Stock Company has the highest capacity livestock enterprises in Konya region in terms of the total number of animals, as well as leading enterprises that support and develop the leading region livestock. It is important to evaluate the energy efficiency of farms in the region for the development of livestock breeding in the country and region. This study of farmers' cooperatives with the distinction of being the company with the highest capacity in Turkey, Konya Şeker San. Ve Tic. Inc. was conducted between 2017 and 2018 in order to evaluate the energy use of dairy and fattening farms. In the research, Konya Şeker San. Ve Tic. A.Ş 5 dairy cattle farms under the Meram Campus were examined. The data about the general characteristics, energy input and output values of the enterprises examined were obtained by visiting the enterprises on-site and performing face-to-face surveys with the technical personnel in charge and from the database of the enterprises. Energy efficiency parameters (feed, electricity, machinery, diesel, oil and human labor) and energy outputs (milk, meat and fertilizer) were calculated separately for each enterprise within the scope of the research. Increasing the energy efficiency will be realized by the management of the company with practices that will increase the energy efficiency. Moreover, it will be possible with new shelter designs and management that are planned to increase animal production in accordance with animal welfare of livestock enterprises.