Penetran keratoplastili hastalarda korneal topografi kılavuzluğunda sütür alımının astigmatizma tedavisindeki etkinliği
The effectiveness of corneal topography guided suture removal of the patients with penetrating keratoplasty in astigmatism treatment
  1. Tez No: 599911
  2. Yazar: MERYEM ALTIN EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada penetran keratoplastili hastalarda erken postoperatif dönemde korneal topografi kılavuzluğunda sütür alımının astigmatizma tedavisindeki etkinliğini araştırdık. Çalışmamız Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde 2000-2006 yılları arasında iki farklı cerrah tarafından penetran keratoplasti operasyonu uygulanan saydam greftli 80 hastayı kapsamaktadır. Geç postoepratif dönemde topografi kılavuzluğu olmaksızın sütürleri alınan 40 hastanın oluşturduğu kontrol grubu retrospektif olarak incelendi. Erken postoperatif dönemde topografi kılavuzluğunda sütürleri alınan 40 hastanın oluşturduğu çalışma grubu prospektif olarak incelendi. Her iki grup arasında hasta özellikleri açısından anlamlı farklılık yoktu. Her iki grupta sütür alımı sonrası elde edilen astigmatizma değerleri ve görme keskinliklerini karşılaştırdık. Sütür alımı sonrası astigmatizma değeri kontrol grubunda ortalama 7,89±4,67 D, çalışma grubunda ise 4,18±2,6 D idi. Çalışma grubunda sütür alımı sonrası astigmatizma değeri anlamlı olarak daha düşüktü (p:0,001). Sütür alımı sonrası görme keskinliği çalışma grubunda 40 olgunun 31'inde (%77,5) artmış, 7 olguda (%17,5) değişmemiş, 2 olguda (%5) azalmıştır. Kontrol grubunda ise 40 olgunun 22'sinde (%55) görme keskinliği artarken 17'sinde (%42,5) aynı kaldı ve 1 (%2,5) olguda azaldı. Bu bulgular çalışma grubunda sütür alımı sonrası görme keskinliğinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışma grubunda sütür alımı öncesi ortalama astigmatizma değeri (9,54±5,45 D) ile sütür alımı sonrası ortalama astigmatizma değeri (4,18±2,6 D) arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p:0,001). Sonuç olarak penetran keratoplastili hastalarda erken postoperatif dönemde topografi kılavuzluğunda sütür alımı astigmatizma tedavisinde etkin bir yöntemdir ve görme kalitesinde artış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we investigate the effectiveness of corneal topography guided suture removal of the patients with penetrating keratoplasty in astigmatism treatment at early postoperative period. Our study includes the 80 patients with clear graft to whom are performed penetrating keratoplasty by two different surgeons between the years of 2000 and 2006 at the Akdeniz University Hospital Ophthalmology Clinic. The control group formed by 40 patients whose sutures were removed without topography guidance at late postoperative period was examined retrospectively. The study group formed by 40 patients whose sutures were removed with topography guidance at early postoperative period was examined prospectively. There were no significant differences between patient characteristics of the both groups. We compared the astigmatism values and visual acuity obtained after suture removal in both groups. Astigmatism value after suture removal in control group was 7,89±4,67 D, in study group it was 4,18±2,6 D. The astigmatism value in study group after suture removal was significantly low (p:0,001). In study group, the visual acuity after suture removal was increased in 31 (%77,5) of 40 cases, not changed in 7 (%17,5) cases, decreased in 2 (%5) cases. In control group, while the visual acuity was increased in 22 (%55) of 40 cases, not changed in 17 (%42,5) cases and decreased in 1 (%2,5) case. This findings showed that the visual acuity after suture removal in study group was higher. The difference between the mean astigmatism value before (9,54±5,45 D) and after (4,18±2,6 D) suture removal in study group was statistically significant. In conclusion, topography guided suture removal at early postoperative period in patients with penetrating keratoplasty is an effective method in astigmatism treatment and provides increment in visual acuity.