Comparison of metallurgical properties for inconnel 718 produced on an EOS M270 laser melting machine
EOSINT M270 (SLM) makinesinde üretilen ınconel 718 alaşımının mekanik özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 599923
  2. Yazar: ABDULLAH SEYİR
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma için EOSINT M270 Lazer Sinterleme Makinesinde Inconel 718 alaşımından numuneler üretildi. Çalışmada tarama hızı ve adim mesafe parametrelerinin geliştirilmesi hedeflendi. Bu parametreler üretilen malzemenin kalitesi ve mekanik özellikleri açısından çok önemlidir. Yeterli bir sonuca ulaşabilmek adına kabul edilmiş Inconel 718 alasımı için belirlenen standart EOS parametreleri ve alternatif parametreler ile 2 mm x 12 mm x 5 mm dikdörtgen kesitli numuneler üretildi. Üretilen numuneler yüzey kalitesi ve yüzey gözenek boşluğu seviyesi açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, Inconel 718 alloy has been produced in the EOSINT M270 Laser Melting Machine. This work thus aimed to develop scan speed and step over parameters. These parameters are very important for the quality and properties of the resulting product. To achieve a quality result reference from the accepted parameters was taken; various scan speed and step over distance parameters 12 mm x 12 mm x 5 mm cross sectional INCONEL 718 samples were produced. Samples were used, examined and compared with respect to surface quality, balling, spatter and porosity.