İnconel 718 parçaların yüzey özelliklerinin pta yöntemi ile geliştirilmesi
Improvement of surface properties of inconel 718 parts with pta method
- Tez No: 956344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KILIÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, İnconel 718 alaşımının yüzey özellikleri, plazma transferli ark (PTA) kaynak yöntemi kullanılarak iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda hacimce %50 oranda İnconel 718 tozu ile karıştırılmış TiC ve WC ile alaşımlandırma işlemi yapılmıştır. Ayrıca, karşılaştırma amacıyla bir numuneye yalnızca sabit ısı girdisi uygulanarak yüzey modifikasyonu yapılmıştır. İşlemsiz ve PTA işlemine tabi tutulmuş numunelerin mikroyapısı optik mikroskop (OM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektrometresi (EDS) ve X-ışınım kırınımı (XRD) analizleriyle karakterize edilmiştir. Mikrosertlik değerleri, yüzeyi alaşımlandırma işlemine tabi tutulmuş numunelerin yüzeyinden ana malzemeye doğru ölçülerek elde edilmiş ve mikrosertlik verilerine dayanarak mikrosertlik-mesafe grafikleri hazırlanmıştır. Yüzeylerin aşınma ve sürtünme özellikleri ise ASTM-G99 standartlarına uygun olarak aşınma testi ile incelenmiştir. Aşınma testi uygulanan numunelerin yüzeyleri, SEM ve EDS analizlerinden geçirilmiş ve bu sayede aşınma mekanizmaları detaylı bir şekilde tespit edilmiştir. Bu çalışma ile PTA kaynak yöntemi ile yüzey özellikleri geliştirilen numunelerin yüzeyleri ile ana malzeme arasında metalurjik anlamdan iyi bir bağ oluştuğu ve yüzeylerin mikroyapıları incelendiğinde yapının değiştirildiği görülmüştür. Numunelere ait mikrosertlik değeri incelendiğinde en yüksek mikrosertlik değerinin TiC tozu ile kaplanan Numune 6'ya ait olduğu belirlenmiştir. Sürtünme katsayısı en düşük WC tozuyla kaplanmış Numune 4'te olduğu görülmüştür. Tungsten karbür tozuyla kaplanmış numuneye ait aşınma direnci ana malzeme ile karşılaştırıldığında yaklaşık 2,8 kat arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to improve the surface properties of Inconel 718 alloy by using plasma transfer arc (PTA) welding method. In this context, alloying process was carried out with TiC and WC mixed with 50% by volume of Inconel 718 powder. In addition, one specimen was surface modified by applying only constant heat input for comparison purposes. The microstructure of the untreated and PTA treated samples were characterised by optical microscopy (OM), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive spectrometry (EDS) and X-ray diffraction (XRD) analysis. The microhardness values were obtained by measuring from the surface of the alloyed samples towards the base material and microhardness-distance graphs were prepared based on the microhardness data. The wear and friction properties of the surfaces were investigated by wear test in accordance with ASTM-G99 standards. The surfaces of the samples were subjected to SEM and EDS analyses and the wear mechanisms were determined in detail. In this study, it was observed that a good metallurgical bond was formed between the surfaces of the samples whose surface properties were developed by PTA welding method and the base material and the structure was changed when the microstructures of the surfaces were examined. When the microhardness values of the samples were examined, it was determined that the highest microhardness value belonged to Sample 6 coated with TiC powder. The lowest coefficient of friction was observed in Sample 4 coated with WC powder. It was determined that the wear resistance of the sample coated with tungsten carbide powder increased by approximately 2.8 times compared to the substrate material.