Shape effect of shallow footings on seismic bearing capacity for foundations located near slopes
Şev yakınında bulunan temellerin depremli taşıma gücüne temel şeklinin etkisi
  1. Tez No: 599944
  2. Yazar: MEHMET ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Şev üzerinde veya yakınında bulunan temeller için dinamik yükler altında taşıma kapasitesinin hesaplanmasında etkili olan temel zemini mukavemet özellikleri, şev yüksekliği ve eğimi, temel geometrisi ve temelin şeve olan mesafesi gibi göçme davranışını etkileyen faktörler çeşitli yakın zaman çalışmalarından göze alınmış ve incelenmiştir. Bu çalışmaların sonucunda tasarıma yönelik depremli taşıma gücünün hesaplanabilmesi için bağlantılar ve tasarım abakları sunulmuştur. Tüm mevcut çalışmaların ortak yönü problemin düzlem şekil değiştirme şartları için incelenmiş olmasıdır. Düzlem şekil değiştirme kabulünün sonucunda ise sunulan ve oluşturulan abaklar sadece mütemadi temeller için geçerlidir. Bu çalışmanın amacı daha önceki çalışmalarda incelenmemiş olan temel şekil etkisinin şevler üzerine veya yakınına inşa edilen yüzeysel temellerin depremli taşıma güçleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada kullanılan yaklaşım, güvenli tarafta kalarak deprem sırasında drenajsız davranışı göz önüne alacaktır. Bu amaçla üç boyutlu sonlu elemanlar modelleri oluşturulacak ve parametrik çalışma yapılacaktır. Parametrik çalışmada incelenecek etkiler temel şekli, boyutu, şeve uzaklığı, zeminin drenajsız mukavemeti, şev yüksekliği, şev açısı ve deprem ivmesidir. Depremin taşıma gücü üzerinde etkisi eşdeğer-dinamik yöntemle tanımlanacaktır. Hem zeminin, hem de yapısal yüklerin eylemsizliği modellerde tanımlanacaktır. Elde edilen sonuçlar kullanılarak tasarım abakları hazırlanacak, ortaya çıkabilecek temel kayması, taşıma gücü göçmesi, şev göçmesi, toptan göçme gibi farklı göçme sistemleri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors that are effective on the collapsing behaviour such as the soil strength which is forceful on calculating the bearing capacity under dynamic loads, the slope height and angle, the foundation geometry and the distance of the foundation to the slope were taken into consideration and studied from variety of recent studies. As a result of these studies, relations and design charts have been presented in order to calculate the seismic bearing capacity. The main aspect of all existing studies is that the problem has been investigated for the plane deformation conditions. In consequence of the adoption of the plane deformation, the presented and created charts are valid only for the continuous footings. The aim of this study is to investigate the effect of the shape effect of foundation which has not been studied in previous studies on the seismic bearing capacity of the shallow foundations constructed on or near the slopes The approach used in this study will consider the undrained behavior during the earthquake by staying on the safe side. In accordance with the purpose of this thesis, finite elements methods will be created to determine seismic bearing capacity and parametric study will be done. The factors which will be investigated in the parametric study are the shape and size of foundation, the distance to the slope, undrained strength of soil, slope height, slope angle and earthquake acceleration. The effect of the earthquake on seismic bearing capacity will be described by using the pseudo-static method The inertia effect of soil and the structural loads will be defined in the models. Design tables will be prepared by using the obtained results, and various failure systems such as the foundation sliding, bearing capacity failure, base failure and foundation failure will be discussed.