Quality assessment of different soil types for implement of shallow foundation
  1. Tez No: 798327
  2. Yazar: MOHAMMED ABBAS MAALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sığ duvar temelleri altındaki toprak segmentinin yenilmesi, bu tür temeller altında toprak yenilmesi ihtimalini analiz etmek için çalışma yolunda dikkate alınmıştır. Çalışma, ilk adımda zeminin genel taşıma gücü denklemini kullanarak yenilme durumlarını araştırmıştır. Toprağın tipine ve fiziksel özelliklerine bağlı değişken sayısına dayalı denklem. Zeminin kohezyon büyüklüğünün yanı sıra sürtünme açısı, bu terimlerin tasarım amacı için taşıma kapasitesini etkilediği denklem gövdesinde bulunur. Çalışma, şekil faktörleri, derinlik faktörleri ve taşıma kapasitesi faktörleri dahil olmak üzere denklemin her bir bölümünün etkisini aldı. Çalışma, seviyesi temel ile toprak arasındaki temas yüksekliğinin üzerinde olduğunda su tablasının etkisini inceledi. Çalışmada, çok sayıda zemini kapsayabileceğinden, her bir parametrenin nihai taşıma gücü bileşkelerine etkisini bulmak için eğri uydurma işlemleri uygulanmıştır. Daha sonra, nihai sonuçları daha az adımla iyileştirmek için taşıma kapasitesi denklemi türetilene kadar toplanan parametrelerin etkisi. Eğri uydurma çıktısı doğrusal polinom ve üstel formdaydı. Ulaşılan son denklem şuydu: qu=Fq P1+Fqd P2+P3 Türetilmiş denklemin her bir terimi, zeminin ve temelin taşıma durumunu etkileyen ana parametreleri temel alınarak basit bir şekilde hesaplanabilir. ANSYS work bench programı kullanılarak vakaların simülasyonu yapılmıştır. Zeminin özellikleri ve uygulanan temel ağırlığı program içerisinde çizilmiştir. Çalışma, eğik açıda zeminin en derin seviyesine doğru gerilmelerin geçişini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The failure of soil segment under shallow wall foundations was considered in the study pathway to analyze the chance of soil failure under these types of foundation. The study investigated the cases of failure by using the general bearing capacity equation of soil at first step. The equation based on number of variables depending o the type and the physical properties of the soil. The friction angle as well as the cohesion magnitude of the soil is found in the equation body in which these terms influenced the bearing capacity for the design purpose. The study took the impact of each part of the equation including the shape factors, depth factors, and bearing capacity factors. The study examined the influence of water table when the level of it been above the contact elevation between the foundation and the soil. Number of curve fitting processes was implemented in the study to figure out the effect of each parameter o the final bearing capacity resultants as can cover much number of soils. The impact of the parameters then collected until the bearing capacity equation was derived to improve the final results with less steps. The curve fitting output was in linear polynomial, and exponential form. The final equation reached was: qu=Fq P1+Fqd P2+P3 Each term of the derived equation can be calculated simply based on the main parameters of the soil and the foundation that impact the bearing status. The simulation of cases was done by using ANSYS work bench program. The properties of the soil and the applied weight of foundation were drawn inside the program. The study showed the transition of stresses from the foundation toward the deepest level of soil in inclined angle.