Siyah alaca buzağılarda kolostrum kalitesinin sütten kesime kadarki dönemde gelişme ve yaşama gücüne etkisi
The effect of colostrum quality on development and survival rate until weaning period
- Tez No: 599943
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Konya Ereğli ilçesinde bulunan üç farklı modern süt işletmesinde doğan buzağılara içirilen kolostrum kalitesinin belirlenmesi ve buzağıların 60. güne kadarki gelişmelerini araştırmak için yapılmıştır. Araştırmada incelenen buzağılara ait doğum ağırlığı, 60. gün ağırlığı, kolostrum kuru maddesi, kolostrum özgül ağırlığı, doğumda serum Immünoglobülin G (IgG), Immünoglobülin M (IgM), Immünoglobülin A (IgA) ve 60. günde IgG, IgM ve IgA değerlerine ait genel ortalamalar sırasıyla, 41.78 ± 4.30 kg, 79.57 ± 10.17 kg, % 28.60 ± 2.33, 1067.40 ± 9.85 g/L, 0.03638 ± 0.005, 0.0801 ± 0.0041 ve 0.0391 ± 0.0045; 0.0342 ± 0.0050, 0.0364 ± 0.0041 ve 0.0181 ± 0.0045 mg/L olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the quality of given colostrum to calves born in three different dairy farms in Eregli district of Konya and to investigate the development of calves up to 60th day.Birth weight, 60th day weight, colostrum dry matter, colostrum specific gravity, serum IgG, IgM, IgA at birth and IgG, IgM and IgA values at 60th day averages were determined as 41.78 ± 4.30 kg, 79.57 ± 10.17, kg, 28.60 ± 2.33, 1067.40 ± 9.85 g / L, 0.03638 ± 0.005, 0.0801 ± 0.0041 and 0.0391 ± 0.0045; 0.0342 ± 0.0050, 0.0364 ± 0.0041 and 0.0181 ± 0.0045 mg / L, respectively.The effect of sex on birth weight at P