Katkılı organik sintilasyon dedektörlerinin karakterizasyonu
Characterization of dopped organic scintillation detectors
- Tez No: 599948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Polymer Science and Technology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, epoksi tabanlı katı organik sintilatörlerin temel sintilasyon özellikleri araştırılmıştır. Katı organik dedektör malzemesine, ağır ve hafif bileşikler farklı oranlarda katkılanarak gama ışını algılama yeteneklerinin değişimi ölçülmüştür. Katkı malzemelerinin ve katkı miktarlarının, kullanılan katı organik malzemenin optik ve mekanik özellikleri ile radyasyon algılama verimine etkisi değerlendirilmiş ve hızlı, düşük maliyetli, kolay elde edilebilir bir sintilasyon detektörü tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, basic scintillation properties of epoxy resin based solid organic scintillators were investigated. The solid organic detector material was measured by varying proportions of heavy and light compounds to measure gamma ray sensing capabilities. The effect of additive materials and additives on the optical and mechanical properties of solid organic material and the effect of radiation detection was evaluated and a fast, low cost, easily obtainable scintillation detector was designed.