The role of local governments in climate change adaptation: Achievements and barriers in the Turkish case
İklim değişikliğine adaptasyon sürecinde yerel yönetimlerin rolü: Türkiye örneğinde kazanım ve engeller
  1. Tez No: 599949
  2. Yazar: GÜLİN ÖZDEMİR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN, PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küresel ısınma bölgesel ve yerel ölçekte görünür bir biçimde sonuçlarını göstermektedir. Kentler iklim değişikliğinin hem önemli bir tetikleyicisi hem de kurbanıdır. Kentlerde iklim değişikliği nedeniyle meydana gelebilecek tehditleri önceden belirleyerek en aza indirmek veya engelleyebilmek için adım atılması çok önemlidir. Türkiye'nin de içinde yer aldığı Akdeniz Havzası, iklim değişikliği açısından etkilenebilirliği en yüksek bölgelerdendir. 2007 yılında hazırlanan Türkiye'nin İklim Değişikliği 1. Ulusal Bildirimi'nde iklim değişikliğinin Türkiye üzerindeki etkileri; artan yaz sıcaklıkları, batı illerinde kış yağışlarının azalması, yüzey suyunun kaybedilmesi, kuraklık yaşanma sıklığının artması, arazi bozulması, kıyısal erozyon ve seller olarak belirtilmiştir. İklim sorunu küreseldir, fakat çözümü yereldedir. Belediyeler, kentsel planlama ve süreçlerin bir parçası olarak, sera gazı emisyonlarını ve iklim hassasiyeti gibi çeşitli kentsel süreçleri kontrol etmek ve yönetmekle yükümlüdürler. Ancak, yapılan mevcut çalışmalar ve uygulamaların iklim değişikliğine adaptasyon kapsamında etkili olmadığı görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, literatür taraması ile birlikte Türkiye'deki üç tür belediyeden (büyükşehir, il ve büyükşehir ilçe) uzmanlarla yapılan anket çalışmasına dayanarak iklim değişikliği adaptasyonu ile ilgili engelleri, yetersizlikleri ve kazanımları farklı belediye türlerinin konjonktüründen belirlemektir. Dolayısıyla, tezin ana soruları şu şekildedir:“Belediyelerde iklim değişikliğine uyum konusunda yeterli çalışma bulunmamasının sebepleri nelerdir?”ve“Bu nedenler belediyenin ölçeğine veya siyasi durumuna göre değişiyor mu?”Bu kapsamda; kapasite eksikliği, vatandaş talebi azlığı, bütçe kısıtlamaları, belediyedeki birimler/ müdürlükler arasında koordinasyon eksikliği, diğer belediyelerle kısıtlı işbirliği, merkezi hükümetin yaptırım veya desteğinin yetersiz olması ve yetersiz mevzuat Türkiye örneğinde etkin bir uyumun önündeki ana engeller olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, bu engellerin belediyelerin ölçeklerine ve siyasi partilere göre farklılık gösterdiği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Global warming is manifesting visible consequences at regional and local scales. Cities are considered among major contributors of climate change while also being a victim of it. It is vital to anticipate the adverse impacts of climate change in cities and take appropriate actions to prevent or minimize the damage they may be exposed. The Mediterranean Basin, in which Turkey is located, is one of the regions with the highest vulnerability to climate change. Turkey's First National Communication on Climate Change prepared in 2007 specifies the impacts of climate change in Turkey as; increasing summer temperatures, decreasing winter precipitation in western provinces, loss of surface water, increased frequency of droughts, land degradation, coastal erosion and floods. Climate problem is global but its solution is local. Municipalities are in charge of controlling and managing various processes in urban areas which may affect GHG emissions and climate vulnerability as part of urban planning and management processes. However existing studies and implementations are far from being affective in terms of climate change adaptation. The purpose of this study is to investigate barriers, inadequacies and achievements on climate change adaptation from the conjuncture of different types of local governments, based on a literature review and a case study involving questionnaire with the experts from three kinds of municipalities (metropolitan, provincial and metropolitan district) in Turkey. Therefore, main questions of the thesis are as follows:“What are the reasons for lack of enough actions by municipalities to ensure adaptation to climate change?”and“Are these reasons vary according to the scale or political context of the municipality?”. In this context; lack of capacity and citizen demand, budget constraints, lack of coordination between units/directorates within the municipality, limited cooperation with other municipalities, insufficiency of sanctions or support of central government and inadequate legislation are determined as the main barriers towards an effective adaptation in the Turkish context. Reasons also differ by political parties and scales of municipalities.