TiO2 katkılı organik hibrit güneş pilleri
TiO2 doped hybrid organic solar cells
- Tez No: 301062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP HAMEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, TiO2 katkılı hibrit güneş pillerinin kolay ve ucuz bir şekilde üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ölçülen verimlerin kıyaslanması yoluyla alternatif güneş pili araştırılması yapılmıştır. Ayrıca, cihazların literatürdeki yeri incelenmiş ve sonraki çalışmalara yönelik çıkarımlarda bulunulmuştur.İnce film kaplama sırasında, kolay ve ucuz bir üretim tekniği olan spin coating, doctor blade ve drop casting metotları tercih edilmiştir. Yöntemler, hem basitliği hem de ucuzluğu açısından literatürde kendisini kanıtlamış üretim teknikleridir.TiO2 yarıiletken materyal, farklı çözeltilerle elde edilmiştir. Ayrıca, TiO2 ile organik yarıiletken bileşenlerin oluşturduğu çeşitli güneş pili mimarileri incelenmiştir. Üretim işlemi sırasında, parametreler değiştirilerek cihaz mimarileri ve verimler araştırılmıştır. Son olarak, pilin ışık soğurma yeteneğini arttıran elektro aktif boya maddesi kullanılarak pil verimine katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we aimed to easy and low cost production of TiO2 doped hybrid solar cells. For this purpose, research has been done via comparison of efficiencies of the devices. Additionally, the devices has been examined in the literature and inferences were made for future studies.During the thin-film coating process, as easy and low cost manufacturing techniques, spin coating, doctor blade and drop casting methods are preferred. The methods, in terms of simplicity and cheapness, have been proven themselves in the literature.TiO2 semiconductor material, has been obtained with different chemical solutions and techniques. Furthermore, various solar cell architectures which are formed by TiO2 and organic semiconductor components, are investigated. During the manufacturing process, by changing various parameters, device architectures and efficiencies were investigated. Moreover, the efficiencies of the devices were re-examined by using electro-active dye which increases sensivity of the devices.