Yüksek binaların deprem ve rüzgar etkileri altında statik ve dinamik davranışının incelenmesi
Investigation of static and dynamic behaviour tall buildings under earthquake and wind effects
  1. Tez No: 599961
  2. Yazar: GÖKHAN ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu kentsel alanlarda, insanların ihtiyaç duyduğu konut ve ofis ihtiyacını karşılamak üzere yüksek bina yapımı hızla artmıştır. Bu yüksek yapıların tasarımı özel tasarım ve yaklaşım analizlerini gerektirmektedir. Ülkemize bakıldığında bu tür yapıların güvenle tasarımı için düşey etkilerin yanında rüzgâr ve deprem etkileri de ön plana çıkmaktadır. Özellikle bina yüksekliği arttıkça rüzgâr yüklerinin etkisi daha önemli bir hale gelmektedir. Rüzgârın sürekli meydana geldiği meteorolojik bir olay olması sebebiyle tekerrür aralığının düşük olduğu göz önüne alındığında, yüksek binaların konforu açısından rüzgâr etkisi altında tasarım diğer etkilere göre daha önemli hale gelmektedir. Bu tez çalışmasında, olasılık yöntemi olan Spektral Temsil Yöntemi (SRM) kullanılarak binaya etki edecek dinamik rüzgâr kuvvetinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu yöntemle ile dinamik rüzgâr kuvvetleri, zamana bağlı olarak hesaplanan sentetik rüzgâr kayıtlarından üretilmiştir. SRM ile elde edilen dinamik rüzgâr yükleri TS EN 1991 1-4 (2007) standardında tanımlanan eşdeğer statik rüzgâr yükleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, uygulama açısından İzmir'de yapılması planlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2018) ve TS 500 (2000)'de yer alan tasarım ilkelerine göre tasarlanmış betonarme yüksek bir binanın deprem ve rüzgâr yükü altında davranışı incelenmiştir. Uygulamada deprem ve rüzgâr yüklerinin statik ve dinamik olma durumları ayrı ayrı dikkate alınmıştır. Seçilen bina için eşdeğer statik rüzgâr yüklemesi olarak TS EN 1991 1-4'e göre ve dinamik rüzgâr yüklemesi olarak SRM'ye göre analizler yapılmıştır. Rüzgâr ve deprem etkileri için yapılan analizler sonucu betonarme yüksek binadan elde edilen; kat yatay yerdeğiştirmeleri, kat kesme kuvvetleri ve kat momentleri karşılaştırılarak, betonarme yüksek bir binanın rüzgâr ve deprem etkileri altında davranışı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially in urban areas where construction is intense, high building construction has increased rapidly to meet the housing and office needs of people. The design of these tall buildings requires special design and approach analysis. In our country, wind and earthquake effects come into importance as well as vertical effects for the safe design of such structures.he effect of wind loads becomes more important, especially as the building height increases. Considering that the recurrence interval is low due to the fact that wind is a continuous meteorological event, the design under the influence of wind becomes more important than other effects in terms of comfort of high buildings. Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the dynamic wind force that will affect the building by using the probability method Spectral Representation Method (SRM). With this method, dynamic wind forces are generated from synthetic wind records calculated over time. The dynamic wind loads obtained with SRM are compared with the equivalent static wind loads defined in TS EN 1991 1-4 (2007). In addition, the construction intended in Izmir and Turkey Building Earthquake Code (2018) and TS 500 (2000) behavior under seismic and wind loads of a high reinforced concrete buildings designed according to the principles of design located was examined.Static and dynamic states of earthquake and wind loads are considered separately. Analysis was carried out according to TS EN 1991 1-4 as equivalent static wind loading and SRM as dynamic wind loading for the selected building. As a result of the analyzes carried out with TS EN 1991 1-4 and SRM, the results such as floor horizontal displacements, floor shear forces and floor moments obtained from high reinforced concrete building were compared and the behavior of a reinforced concrete high building under the effects of wind and earthquake was investigated.