Balıkesir ve Manisa illerindeki çiftçilere yönelik targel elemanlarının çalışmalarının etkilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on comparative evaluation of the effects of targel elements for farmers in Balikesir and Manisa provinces
  1. Tez No: 599976
  2. Yazar: MEHMET TUNA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET KARATURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda Türkiye'de ve dünya 'da tarımsal yayım ve danışmanlık konusunda üç farklı görüş ortaya çıkmıştır. Bunlar tarımsal yayımın kamu eliyle yapılması, özel tarımsal yayım şirketleri ile yapılması ve iki kurumun ortak şekilde yapması şeklindedir. Türkiye'de ise Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan itibaren devlet eliyle sürdürülen tarımsal yayım 2000'li yıllardan itibaren hem devlet hem özel şirketler aracılığıyla sürdürülmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı 2004 yılında bilgi ve teknolojinin üreticilere ulaştırılmasında 1000 Köye 1000 Ziraat Mühendisi" sloganı ile KÖY-MER Projesini, 2007 yılında da TARGEL (Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi) Projesini hayata geçirmiştir. Bu araştırmada; Türkiye'de 2007-2016 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından istihdam edilen tarım danışmanlarının bölge üreticileri üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesini yapmak ve bu konular üzerine politikaları ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada, bölgede görev yapan 29 TARGEL elemanının, çalışmaları, eğitimleri, mesleki yeterlilikleri, üreticiler ve kurumları ile iletişimleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, seçilen bölgede domates üreticileri ile görüşülerek TARGEL elemanlarının onlara götürdüğü hizmetler ve memnuniyetleri belirlenmeye gayret edilmiştir. Çalışmanın sonunda görüşülen üreticilerin çoğunluğunun TARGEL elemanlarına güvendiği ve çalışmalarından memnun olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years in Turkey and in the world it has led to three different views on agricultural extension and consultancy. These are public extension of the agricultural extension, private agricultural extension companies and the two institutions are in the form of a joint way. In the early years of the Republic of Turkey since the establishment of state-maintained agricultural extension since the 2000s it is maintained through both public and private companies. n 2004, the Ministry of Agriculture and Forestry implemented the KÖY-MER Project with the slogan 1000 Agricultural Engineers to 1000 Villages in the delivery of information and technology to the producers, and TARGEL Project in 2007. In this study, the comparative assessment of the impact of the agricultural advisors employed by the ministry of agriculture and forestry between 2007-2016 on district producers and the policies which has been put forward about this subject is aimed. In this research, the works, training, professional competencies of 29 targel experts working in the region have been tried to be revealed. In addition, the efforts and satisfaction of the tomato producers and Targel staff in the selected region were tried to be determined. As a result of the study, it was found that the majority of the producers interviewed trust the Targel staff and are satisfied with their work.