10 - 14 yaş tenisçilerde sürat antrenmanlarının ivmelenme ve çeviklik üzerine etkisi
The effect of speed training on acceleration and agility in 10 - 14 year old tennis players
  1. Tez No: 523134
  2. Yazar: ARDA TİLKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, 10-14 yaş arası tenisçilerde sürat antrenmanlarının çeviklik ve ivmelenme performansları üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın çalışma grubunu Balıkesir Tenis İhtisas Kulübü kortlarında eğitim gören ve aktif olarak tenis sporu ile uğraşan, lisanslı ya da lisanssız, 10-14 yaş arası cinsiyet ayırımı yapmaksızın toplam 40 sporcudan oluşmuştur. Sporcular 20 Sürat antrenman grubu (SAG) ve 20 kontrol grubu (KG) olmak üzere 2 grubu ayrılmışlardır. Tüm Sporculara SmartSpeed (Fusion Sport) marka fotosel cihazı kullanılarak sırasıyla 30m sprint testi, 15 metre ivmelenme testi, yöe değiştirmeli çeviklik testleri uygulanmıştır. Sporcular aynı testi 2 kez olmak üzere 30 saniye dinlenme ile gerçekleştirmişlerdir. Her test arasında 2 dakikalık bir dinlenme gerçekleştirilmiştir. Yapılan 2 ölçümden daha iyi olan dereceler kayıt altına alınmıştır. Yukarıdaki test protokollerine ek olarak SAG 8 hafta boyunca, haftada 4 gün sürat antrenmanları yapmışlardır. Ön ve son test verileri kayıt altına alınmıştır. Bulgular: Uyguladığımız testler sonucunda SAG'ı oluşturan sporcuların sırasıyla yaş, boy ve vücut ağırlıkları ortalamaları şu şekildedir; 12,40 ± 1,04 yıl, 158,10 ± 8,53 cm, 44,30 ± 6,83 kg'dır. KG'nin ise sırasıyla 12,20 ± 1,47 yıl, 156,35 ± 12,56 cm, 48,40 ± 11,38 kg'dır. Grupların kendi içlerindeki karşılaştırmalarında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, iki grubun karşılaştırmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research is carried out in an attmept to look at if speed workouts have any effect on the agility and acceleration test of the tennis players whose ages change between 10 and 14. Methods: The study group of this study consisted of a total of 40 athletes trained in Balikesir Tennis Specialized Clubs, actively engaged in tennis sports, licensed or unlicensed, without sex discrimination between ages 10-14. Athletes were divided into two groups: 20 speed training group and 20 controls. 30m sprint test, 15 meter acceleration test and Change of Direction agility tests were applied to all the sportsmen using SmartSpeed (Fusion Sport) photocell device. The athletes performed the same test twice with 30 seconds rest. A 2 minute rest between each test was performed. Better grades than 2 measurements made are recorded. In addition to the above test protocols, the speed training group group repeated the 30m sprint test protocol 4 times a week for 8 weeks, pre- and post-test data were recorded. Results: The averages of age, height and body weights of the athletes forming the test group as a result of the tests we applied are as follows; 12,40 ± 1,04 years, 158,10 ± 8,53 cm, 44,30 ± 6,83 kg. For the control group, 12,20 ± 1,47 years, 156,35 ± 12,56 cm, 48,40 ± 11,38 kg. The Wilcoxon Signed Ranks Test was used for the comparison of the groups and the Mann Whitney U test was used for the comparison of the two groups.