Türkiye'de periyodik araç muayene sisteminin incelenmesi
Investigation of periodic vehicle inspection system in Turkey
  1. Tez No: 599988
  2. Yazar: AHMET BÜNYAMİN YAVRUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Trafik sistemi, içerisinde insan, araç ve yolu barındıran, bununla birlikte eğitim, denetleme, mühendislik, trafik yönetimi, ilkyardım, çevresel koşullar, mevzuat, savunuculuk ve politika üretme gibi boyutları da olan karmaşık bir sistemler bütünüdür. Sistem içerisindeki bu bileşenler birbirleri ile etkileşim içerisindedir. Trafik kazaları, bu bileşenlerden birinde meydana gelen bir kusur ya da bu bileşenler arasındaki etkileşimde yaşanan bir bozukluk neticesinde meydana gelmektedir. Araç faktörü; hem trafiğin oluşmasında, hem de trafik güvenliğinin sağlanmasında önemli faktörlerden biridir. Araç faktörü ile ilgili en önemli konu ise periyodik muayenenin zamanında ve doğru şekilde yapılmasıdır. Bu tez çalışmasında Türkiye'de periyodik araç muayene sistemi incelenmiş, hizmet alanların perspektifinden TÜVTÜRK sisteminde yaşanan sorunlar tespit edilmiş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic is a complement of complicated system which includes human and vehicle as well as education, supervision, engineering, traffic management, first aid, environmental conditions, legislations, advocacy and developing a policy. That components in this system interact with each other. Traffic accidents occur as a result of a failure encountered in the interaction amongst the components. Vehicle factor is one of the important factors in both existence of traffic and ensuring traffic safety. The most important issue about vehicle factor is to have a vehicle inspection timely and correctly. In this study, the periodical vehicle inspection in Turkey is viewed, the problems in TÜVTÜRK system is determined and proposals are brought forward on behalf of clients.