Vücuda yerleştirilebilir manyetik dişli tasarımı
Implantable magnetic gear design
  1. Tez No: 599989
  2. Yazar: HASAN AYKUT AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde birçok uygulamalarda kullanılan manyetik dişli çeşitleri incelenmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda medikal bir uygulamada kullanmak üzere, vücuda yerleştirilebilir bir manyetik dişlinin, sonlu elemanlar analizleri ile tasarım optimizasyonunu yapılmıştır. Optimizasyon çalışmaları ile manyetik dişli topolojisinin ve çevrim oranının, manyetik dişlinin performans kriterlerine olan etkisi incelenmiştir. Elde edilen optimum tasarım ile manyetik dişlinin teorik altyapısını oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, several magnetic gear topologies have been investigated. As a result of the literature review, a design optimization of a implantable magnetic gear with finite element analysis was performed for use in a medical application. With the help of optimization studies, the effect of magnetic gear topology and gear ratio on the performance criteria of magnetic gear was investigated. The theoretical design of the magnetic gear was formed with the optimum design.