Two dimensional cutting stock problem with multiple stock sizes
İki boyutlu stok kesme problemi
  1. Tez No: 599992
  2. Yazar: UMUTCAN AYASANDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, iki boyutlu çoklu stok büyüklüklerinin iki aşamalı giyotin kesim problemi ele alınmıştır. Amacımız, kesilen ürünlerden elde edilen toplam gelir ile kullanılan panellerdeki toplam maliyet arasındaki farkı ençoklamak olarak belirlenmiştir. Problemin çözümü için iki matematiksel model önerilmiş ve performansları değerlendirilmiştir. Her iki modelin performansı da elde edilen en iyi çözüm özelliklerini kullanarak arttırılmıştır. Literatürden alınan örnek problemler üzerinde yapılan sayısal çalışmalar, modellerimizden birinin orta büyüklükte problem boyutlarında tatmin edici sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Ayrıştırma tabanlı sezgisel algoritmalar geliştirilerek makul sürede yüksek kaliteli çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider a two dimensional cutting stock problem with multiple stock sizes and two stage guillotine cuts. Our objective is to maximize the difference between total revenue over all items and total cost over all used panels. We propose two mathematical models and discuss their relative performances. We enhance the performances of the models by incorporating the properties of optimal solution that we derive. The results of our computational study have revealed the satisfactory performance of one of our models with optimal properties for medium sized problem instances. We develop decomposition-based heuristics that produce high quality solutions in reasonable time.