Torakolomber vertebra burst kırıklarının tedavisi
Treatment of the thoracolombar spine fractures
  1. Tez No: 60000
  2. Yazar: ALPER GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BİLSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Torakolomber vertebra burst kırığı nedeni ile kliniğimize başvurarak tedavi gören 42 olgudan takipleri yeterli 36 olgu incelenmiştir. İlave yaralanmalar, bu yaralanmaların hastalığın seyrine etkileri, hastalığın takiplerinde elde edilen veriler karşılaştırılarak sunulmuştur. Olgularımızın 28'i(%77,7) yüksekten düşme, 8'i (%19,44) da trafik kazası etken olurlarken 1 oluda (%2,7) patolojik kırık saptanmıştır. Serimizde 25 (%69,73)olguda nörolojik tutulum saptanırken tedavi sonrasında 21 olguda düzelme saptanmıştır. Düzelme 11(%30,55) olguda tam olurken 10 (%27,77) olguda inkomplett düzeyde kalmıştır. Ortalama düzelme: 1,2 puan olarak tespit edilmiştir. ASİ A motor skorlarında ortalama17,69 puan iyileşme kaydedilmiştir. Tüm olgularımızda ameliyat sonrası stabilite tam olarak sağlanarak erken mobilizasyona başlanmıştır. Olgulardan 36'sına anterior dekompresyon ve anterior füzyon uygulanmıştır. 14 (%38,88) olguda tepit materyalianteriodan uygulanırken 21(%58,33) olguda anterior sistemler tercih edilmiştir. 3 (8,33) olguda tespit materyali kullanılmamıştır. Nörolojik hasar tespit edilen hastalardan 10(%27,77) tanesine erken yüksek doz Metilprednizolon tedavisi uygulanmış, diğer gruba uygulanmamıştır. Sonuçlar ANOVA (Analysis of One way Variance= Tek yönlü varyans analizi) ile değerlendirilmiş; grupların sonuçları arasında anlamlı farklılıklar saptanamamıştır. Başlangıç değerleri ile farklılıklar anlamlı bulunmuştur. Hiç bir olgunun nörolojik durumu preoperatif dönemdeki durumuna göre gerilememiştir. Sagital indeks preoperatif dönemde 29,81° +/- 8,67°, postoperatif dönemde 7,14°+/- 8,61° olarak saptandı. Kanal tutulumu preoperatif dönemde % 44,57 +/-%12,70 saptanırken nörolojik bulgular ile arasında ilişki bulunmadı. Olguların ameliyatlarına dek ortalama 17,63 +/-5,3 gün süre geçti. Anterior girişimerde 2.8 ünite posterior girişmlerde 1,6 ünite olmak üzere ortalama 2,3 ünite kan ameliyat esnasında kullanıldı.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET 114 SUMMARY Thirty-six patients with adequate follow-ups out of 42 cases of the thoracolombar burst fractures who applied and managed in our clinic, evaluated. Additional injuries with their effect on the disease process, the obtained data from follow-ups are comparatively submitted 28 ( 77,7%) of the patients had fallen from height, 8 (19.44&) of them applied after traffic accidents, and one (2,7%) of them diagnosed as a pathologic fracture. İn our series neurologic involvement seen in 25(69, 73%)patients and after treatment recovery was reached in 21 cases. The recovery was complete in 1 1 patients, but remained to be incomplete in 10 cases. The man recovery was determined to be,2 points,. According to ASIA Standard neurological Classification of spinal cord injury.the average recovery recorded to be 17,69 pints in motor scores. Postoperatively stability was completely achieved and early mobilization applied in all cases. While anterior decompression and anterior fusion performed to 36 cases, in 2 cases decompressive laminectomy was done. On 14 cases fixation materials applied anteriorly, on 21 cases anterior systems was preferred. İn 3 cases no fixation materials was used. 10 cases with neurological involvement was given high dose methylpredisolone.while the other group was not. The Results evaluated according to ANOVA. The results between this two groups was not meaningful. The sagital index was determined to be 29,81° +/- 8, 67 preoperative^ and postoperatively 7,14° +/_8,61. Canal involvement was preoperative^ determined to be 44,57% +/-12,70% and no relation found between neurologic findings. 1 8 cases returned to work with their whole capacity,on the other hand 13 cases returned with low capacity. 4 cases could not work. Complications :1 cases died from chronic renal failure at late postoperative period. We faced within superficial infection in two cases -, and no deep infection in one case. İn one case cerebrospinal fluid leakage. During follow-ups 4 cases, placement error or insufficiency of fixation material was detected. One case had been undertaken reoH^,::f;~->. İn our study, patients gained mechanical stability and optimum conditions provided for neural tissue recovery with anterior decompression and stabilization operations performed through proper indications.