Doğuştan çarpık ayak tedavisinde komple subtalar gevşetme uygulaması
  1. Tez No: 60001
  2. Yazar: TAHİR ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda,“Doğuştan Çarpık Ayak”lı (DÇA) olguların geniş cerrahi tedavisindeki“Komple Subtalar Gevşetme”uygulamalarımız değerlendirildi. 18.11.1994 ve 7.6.1996 tarihleri arasında 17 olgunun 24 ayağına KSTG uygulandı. Takip süresi en az 6, en çok 25 ay olmak üzere, ortalama 14,5 aydı. En küçüğü 3 aylık, en büyüğü 5 yaşında olmak üzere, olguların ortalama yaşı 14,9 aydı. Sağ ayak tutulumu 6 olguda (% 35,3), sol ayak tutulumu 3 olguda (% 17,6) ve bilateral tutulum 8 olguda (% 47,1) gözlendi. 17 olgunun 16'sı idiopatik DÇA, bir olgu İse Myelomeningosefe bağlı paralitik DÇA idi. Olguların ameliyat öncesi radyografik değerleri şöyledir BMK (Bimalleoler-kalkaneus) açı ortalaması: 97,8° (82° -130°); AP-TK(AP-Talokalkaneal) açı ortalaması: 15,1° (0°-27°); 1.MET-TAL(1.Metatars- Talus arasındaki) açı ortalaması: -34,5° (-84°-65°); 1 olguda Grade 3, 5 olguda Grade 2, 15 olguda Grade 1, 3 olguda ise Grade 0 değerinde KK(kalkaneoküboid) eklem sublüksasyonu saptanmıştır. Lateral TK açı ortalaması: 12,2° (0°-32°); Tibiokalkaneal açı (TİB-KAL)ortalaması: 114,7° (90°-150°); Tibiotalar açı (TİB-TAL) ortalaması: 127° (98°-150°) bulunmuştur. Olgulann ameliyat sonrası değerleri şöyledir BMK: 107,8° (93°-128°); AP-TK: 32° (13°-54°); 1.MET-TAL 1,6° (-20°- 16°). KK eklem sublüksasyonu düzelmeyen ayak sayısı 5tir (hepsi Grade 1). Lateral grafide ise; Lateral TK açı: 34,6° (0°-49°); TİB-KAL açı:61,5° (48°-110°); TİB-TAL açı: 96,2°(82°-136°) idi. Ayak İlerleme Açısı 7 ayakta -4° nin altında; 1 ayakta -4°-0° arasında; 6 ayakta 1°-10° ler arasında; 3 ayakta 10°-20° ler arasında ve 4 ayakta 20° nin üzerinde bulunmuştur. Sonuçlar ümit vericidir. Uo
Özet (Çeviri)
SUMMARY 17 cases of talipes equinovarus (24 feet), treated by Complete Subtalar Release (CSTR) between 18.11.1994 and 7.6.1996 were evaluated. Mean follow up period was 14,5 (6-25) months. Mean age of the patients was 14,9 months (3 months - 5 year). The right foot was involved in 6 cases (% 35,3), left foot in 3 cases (% 17,6) and bilateral feet were involved in 8 cases (% 47,1). In 1 case (2 feet), the deformity was due to myelomeningocele. Preoperative values are as follow^. BfviG- angle (Bimalleolar-calcaneus):97,8° (82°-130°); AP-TC angle: 15,1 (0°-27°); 1.MET- TAL angle: -34,5° (-84°-65°). In 1 foot Grade 3, in 5 feet G - 2./??? := ?---. G. - 1 and in 3 feet Grade 0 calcaneocuboid (CC) joint subluxation was obtained. Postoperative values are as follows: BMC angle: 107,8° (93°-128°); APTC angle:32° (13°-54°); 1.MET-TAL angle: 1,6° (-20°-16°); CC joint subluxation in only 5 feet (Grade 1); Lateral TC angle: 34,6° (0°-49°); TIB-CAL angle: 61,5° (48c-i1G°;; TIB-TAL angle: 96,2° (82°-136°). Foot Progression angle was found in 7 feet below -4°; in 1 foot between -4° and 0°; in 6 feet between 1°-10°; in 3 feet between 10c- 20° and in 4 feet above 20°. The overall results were encouraging. 111