Polikistik over sendromu (PCOS) ve endometriozis tanılı infertil bireylerden elde edilen kumulus hücreleri ve foliküler sıvının sağlıklı bireylerden elde edilen örneklerle karşılaştırılması
Comparison of cumulus cells and follicular fluid obtained from infertile individuals diagnosed with polycystic ovary syndrome (PCOS) and endomethriosis with samples obtained from healthy individuals
  1. Tez No: 600002
  2. Yazar: DUYGU DAYANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Fertilizasyon, implantasyon ve embriyogenez süreçlerinin istenilen şekilde ilerlemesinde sağlıklı oosit seçimi büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte kumulus hücreleri ve folikül sıvısı ile oosit arasındaki ilişki sağlıklı folikülogenez sürecinde büyük öneme sahiptir. Çalışmamızda yardımcı üreme teknikleri (YÜT) kliniğine başvuran polikistik over sendromu (PCOS) veya endometriozis tanısı almış hastalardan elde edilen kumulus hücreleri ve folikül sıvısı örnekleri sağlıklı bireylerden (erkek infertilitesi tanısı almış çiftlerdeki kadınlar) elde edilen örneklerle karşılaştırılmıştır. Kumulus hücrelerinde büyüme farklılaşma faktörü-9 (GDF-9) ve kemik morfogenetik protein-15 (BMP-15) belirteçleri immünohistokimyasal yolla değerlendirilmiş olup; hücre ölümü TUNEL yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Folikül sıvısı örneklerinde toplam oksidatif stres (TOS) ve toplam anti-oksidan düzey (TAS) spektrofotometrik olarak araştırılmış, interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekrozis faktör alfa (TNF-alfa) düzeyleri ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre; GDF-9 ve BMP-15 düzeyleri sağlıklı gruba kıyasla PCOS ve endometriozis gruplarında daha düşük seviyede saptanırken, hücre ölümüne ilişkin veriler bu gruplarda daha yüksek gözlenmiştir. Endometriozis grubunda GDF-9, BMP-15 değerleri en düşük, hücre ölümü düzeyleri ise en yüksek olarak bulunmuştur. Sağlıklı gruba kıyasla PCOS ve endometriozis gruplarında folikül sıvısı TOS düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Folikül sıvısı TAS düzeyleri ise sağlıklı gruba kıyasla PCOS ve endometriozis gruplarında daha yüksek bulunmuş ancak gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Healthy oocyte selection is crucial for the desired progression of fertilization, implantation and embryogenesis processes. However, the relationship between cumulus cells and follicle fluid and oocytes is of great importance in the process of healthy folliculogenesis. In this study, cumulus cells and follicle fluid samples obtained from polycystic ovary syndrome (PCOS) or endometriosis patients who applied to the assisted reproductive techniques (ART) clinic were compared with those obtained from healthy individuals (couples diagnosed with male infertility). Growth differentiation factor-9 (GDF-9) and bone morphogenetic protein-15 (BMP-15) markers in cumulus cells were evaluated by immunohistochemical methods; cellular apoptosis was investigated using TUNEL method. Total oxidative stress (TOS) and total antioxidant levels (TAS) were investigated spectrophotometrically in follicular fluid samples, interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha) levels were examined by ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay). According to the data obtained in the study; GDF-9 and BMP-15 levels were found to be lower in PCOS and endometriosis groups compared to healthy group, whereas cellular apoptosis data were higher in these groups. In endometriosis group, GDF-9, BMP-15 values were found to be the lowest and cellular apoptosis levels were the highest. Follicular fluid TOS levels were significantly higher in PCOS and endometriosis groups compared to healthy group. Follicular fluid TAS levels were higher in PCOS and endometriosis groups compared to healthy group, but the difference between the groups was not statistically significant.