Genç yetişkinlerde ebeveyne duygusal erişilebilirlik ve algılanan ebeveynlik biçiminin benlik saygısı ile ilişkisi
Emotional accessibility to parents amoung young adults and the relation between perceived parenthood style and self-respect
- Tez No: 600011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanların hayatlarının farklı dönemlerinde algılarının değişiklik göstermesi sebebiyle aile-çocuk ilişkilerinin seyrinde hayatın dönemine göre farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Genç yetişkinlerde ebeveyne duygusal erişilebilirlik ve algılanan ebeveynlik biçiminin benlik saygısı ile ilişkisini açıklamak çalışmanın temel amacı olarak belirlenmiştir. Bu amacın gerçekleşmesi için 207 kişinin katılım gösterdiği bir anket uygulanmıştır. Araştırmada ayrıca Çocuklukta Algılanan Ebeveynlik Biçimi Ölçeği (ÇAEBÖ), Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği-Anne (EDE-A), Ebeveyne Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği-Baba (EDE-B) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ölçekleri kullanılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar annelere ve babalara duygusal açıdan erişilebilirlik ile benlik saygısı arasında negatif yönde ve düşük düzeyde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçlarına göre 18-23 yaş aralığındaki bireylerin benlik saygısı düzeyleri 39 yaşından büyük olan bireylere oranla daha yüksek olarak belirlenmiştir. Algılanan ebeveynlik biçimi ise 18-23 yaş aralığındaki bireyler ve 39 yaşından büyük olan bireyler açısından benzer düzeydedir. Çalışmada EDEÖ-Baba ile ÇAEBÖ puanları arasında da istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki gözlenememiştir. Ancak EDEÖ-Baba ile EDEÖ-Anne puanları arasında anlamlı ve orta düzeyde pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada ebeveynlere duygusal erişilebilirlik ile benlik saygısı ilişkisinin negatif yönde olduğu görülmüştür. Ebeveynlere; benlik saygısının artmasının çocukları ile olan etkileşimlerine olumlu yönde yansıması beklendiği için genç yetişkinlerin benlik saygısını artıracak şekilde ebeveynlik davranışları sergilenmesi önerilmektedir. 207 katılımcının verdiği yanıtlar aracılığıyla bu sonuçların elde edilmesi çalışmanın sınırlıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
There show up some differences according to period time of life in the course of family-child connections because of that showing varied perceptions at different period time of people life. To explain emotional accessibility to parents amoung young adults and the relation between perceived parenthood style and self-respect has been determined as main purpose of this study. For the purpose of the study it has been applied a survey application which including 207 participants. Otherwise in the study they were used scales which are Perceived Parenthood Style at Childhood Scale (PPSCS), Emotional Accessibility to Parents Scale-Morher (EAP-M), Emotional Accessibility to Parents Scale-Father(EAP-F) and Rosenberg Self-Respect Scale(RSS). The obtained results show that there are negative and low level relations between emotional accessibility to parents and self-respect. According to the results it has been determined that the level self-respect of individuals 18-23 years are higher than the level self-respect of individuals older than 39 years. As to perceived parenthood styles are similar levels in terms of individuals 18-23 years and individials older than 39 years. It could not have observed that there is also significant statistical correlation between EAP-F points and PPSCS points. But it has been determined that there is significant and positive medium level correlations between EAP-M and EAP-F points in the study. As a results in the study it has been seen that there is negatively the relations between emotional accessibility to parents and self-respect. It is recommended to parents that exhibiting parenthood behaivours in order to be able to increase young adults self-respect since it is expected increase self-respect will be positively reflected in the interactions with children. Obtaining the results through the responses get from 207 participants constitutes the limitations of the study.