Türkiye'de homeopatinin uygulanabilmesi için yapılması gerekenlerin belirlenmesi
Determining the needs for applying Homeopathy in Turkey.
  1. Tez No: 600010
  2. Yazar: MELTEM KURTSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
“Homeos – benzer”,“pathos'- hastalık”kelimelerinden oluşan homeopati, hastalıkları bütünsel olarak (fiziksel, duygusal ve zihinsel) ele alarak tedavi eden bir tıp sistemidir. Homeopatik ilaçların kullanımı dünyada giderek artmakta ve günümüzde Avrupa ülkeleri ile sınırlı kalmayıp Asya ülkelerinde, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinde de geniş kullanım alanı bulmaktadır. Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde sağlık sistemi içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye'de TBMM'in 17.05.2012 tarihli Genel Kurul'unda görüşülerek kabul edilen 6308 numaralı“Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”ile birlikte homeopatik tıbbi ürünlerin eczanelerde satılacağı hükmü yürürlüğe girmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalı eğitim alanı olarak kabul edilen Homeopati Eğitim Standardı 02/10/2015 tarihinde 844 sayılı onay ile yürürlüğe girmiştir. Bu olumlu gelişmelere rağmen henüz Türkiye sağlık sistemi içerisinde yaygın uygulanmaya başlanmamıştır. Avrupa Birliği ve Dünya ülkelerinde homeopatinin nasıl uygulanmakta olduğu detaylı olarak incelenmiş, bu konuda çalışmakta olan dernekler listelenmiştir. Homeopatinin Türkiye'de uygulanabilmesi için tüm paydaşların yararlanabileceği bir yol haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Homeopathy is a holistic approach (physical, emotional and mental) medicinal system, derived from two words, 'homeos / similar' and 'pathos / illness'. Homeopathic remedies are being increasingly used in European countries, as well as in Asian, North and South America countries. Homeopathy is a well-recognised medicine in developed countries worldwide. Recently, a new regulation signed by Turkish government, on the date of 05.17.2012, the Turkish Parliament signed the #6308 law, allows Homeopathic remedies and products can be sold in pharmacies . Homeopathic Educational Standards are accepted by Ministry of Health with the approval number #844 on the date of 10/02/2015. Inspite of these positive improvements homeopathy is not used in Turkish Health System yet. Homeopathy regulations and applications in European and other countries in the world are examined and the associations which are working on homeopathy are listed. The road map is presented in order to apply homeopathy in Turkey.