Sayısal veri ve deliller için küp tabanlı çok boyutlu asimetrik şifreleme yöntemi
Multi-dimension asymmetric crypting with geometric cube base for digital data and evidences
- Tez No: 600078
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Kriptografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışma kriptoloji ve adli bilimler arasındaki ilişkinin detaylı incelemesini, bir kriptosistem algoritmasını ( Cube ) ve bu kriptosistem için sayısal imza değerleri üretebilen bir kriptografik mesaj özetleme algoritmasını ( ICDS ) içerir. Cube, asimetrik şifreli metin çıkışıyla yeni kriptografi sınıfında olan ve 3-boyutlu geometrik küp formunda blok yapısına sahip bir kriptosistemdir. Cubeün şifreli metin asimetrisi, aynı düz metin ve aynı anahtar ile rastlantısal veya seçilebilir 256 farklı şifreli metin çıkışını sağlar. Cube verilere ait bit değerlerini 3-boyutlu koordinatlarda konumlandıran alt algoritmalara ve bu algoritmaların rastlantısal seçilmesini sağlayan tasarıma sahiptir. ICDS kriptografik mesaj özetleme algoritması, sayısal imza algoritmalarında, veri bütünlüğü ispatında, kaynak kontrolünde, veri işaretlemede, kimlik ispatında, şifre örtmede ve rastlantısal sayı üreteci ( PRNG ) olarak uygulanabilecek tasarımda geliştirilmiştir. ICDSin 128-65336 bit aralığında özet değeri üretebilen esnek yapısı ve uygulamaya bağlı anahtarlı ( MAC ) veya anahtarsız ( MDC ) kullanılabilen özellikleri vardır. Cube, literatürde yer alan ve bu çalışma kapsamında tasarlanan testlerde yüksek güvenlik ve performans sonuçları elde etmiştir. ICDS, literatürde en çok bilinen ve güvenilir kabul edilen mesaj özetleme algoritmalarıyla aynı koşullarda analiz edildiğinde daha yüksek güvenlik ve performans sonuçları elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes a detailed examination of the relationship between cryptology and forensic sciences, a cryptosystem algorithm (Cube), and a cryptographic message hashing algorithm (ICDS) capable of generating digital signature values for this cryptosystem. Cube is a new cryptography class with asymmetric ciphertext output and a 3-dimensional geometric cube-shaped block structure. Cube's ciphertext asymmetry provides random or selectable 256 different ciphertext outputs with the same plaintext and key pair. The cube has sub-algorithms that coordinate the bit values of the data in 3-dimensionally and has the design that allows these algorithms to be selected randomly. ICDS cryptographic message hashing algorithm has been developed to be used in digital signature algorithms, data integrity proof, source control, data marking, identity proof, password covering and random number generator (PRNG). The ICDS has a flexible structure that can generate a hash value in 128-65336 bit range, and that can be used with key-based (MAC) or keyless (MDC) applications. Cube has achieved high security and performance results in the literature tests and tests designed within this study. The ICDS has achieved higher security and performance results when analyzed under the same conditions as message hashing algorithms, which are well known and trusted in the literature.