Dijital delillerin toplanması ve aralarındaki ilişkilerin bağ analizi kullanılarak incelenmesi
Collection digital evidence and analysis of the relationships between them using link analysis.
- Tez No: 715070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ ERKAN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Forensic Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Adli bilişimin başlama noktası, olay yerine ilk ulaşıldığı yerden başlamaktadır. Adli bilişimin safhalarından biri olan müdahale aşamasının bir parçası olarak değerlendirilen dijital delillerin toplanması işlemi ise çok büyük bir öneme sahiptir. Bu aşamada yapılacak bir yanlış işlem tüm süreci sekteye uğratacaktır. O yüzden bu aşamanın belli kurallar dahilinde titizlikle yürütülmesi gerekmektedir. Takip edilecek kurallar, uluslararası kabul görmüş ve kitapçık haline getirilmiş maddeler ve yasal mevzuatımızda bulunan maddeler de göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Meydana gelen bir adli bilişim olayında veya normal bir adli olayı araştırmakla görevli cumhuriyet savcıları ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak maksadıyla, örnek bir olayda; sayısal delillere ilk müdahalenin yanında , delillerin tespiti, toplanması, adli kopyalarının (imajının) alınması ile adli inceleme için gönderilmesi ve inceleme esnasında birden fazla sayısal delilde inceleme yapılarak deliller arası ilişkiler belirlenerek görsel bir analiz yapılarak bu ilişkilerin ortaya çıkarılması yapılarak araştırmanın bu bilgiler ışığında ilerlemesi sağlanmalıdır. Görsel analiz yapıldıktan ve ilişkisel bağ analizi yapıldıktan sonra deliller ortaya konmalı, şüpheliler arası bağlantı kurulduktan sonra şüphelilerin ifadesi alınırken de bu delillerden istifade edilerek delilden şüpheliye giderek soruşturmanın seyri buna göre belirlenmelidir. Sonradan meydana gelecek benzer olaylarla karşılaşılması durumunda, oluşturulmuş olan veri tabanından da istifade edilerek olaylar arası bağlantı kurulmalıdır. Son olarak yapılan analiz ile ilgili rapor, sade bir dille ve herkesin anlayabileceği bir şekilde hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The starting point of digital forensic starts from the place where the crime scene was first reached. The process of collecting digital evidence, which is considered as a part of the intervention stage, which is one of the stages of forensic computing, has a great importance. A wrong action at this stage will disrupt the entire process. Therefore, this stage should be carried out meticulously within certain rules. The rules to be followed should be established by taking into account the internationally accepted and booklet articles and the articles in our legal legislation. In order to assist the public prosecutors and law enforcement officers in charge of investigating a forensic incident or a normal forensic incident, in an exemplary case; In addition to the first intervention to the digital evidence, the detection and collection of the evidence, taking the forensic copies (image) and sending it for forensic examination, and during the examination, more than one digital evidence is examined, the relations between the evidence are determined, and these relations are revealed by making a visual analysis, and the research should proceed in the light of this information. Evidence should be revealed after visual analysis and relational link analysis are made, and the course of the investigation should be determined accordingly by going from the evidence to the suspect by making use of these evidences while taking the statements of the suspects after the connection between the suspects is established. In case of encountering similar events that will occur later, a connection should be established between the events by making use of the database that has been created. Finally, the report on the analysis should be prepared in plain language and in a way that everyone can understand.