Ortaokul öğrencilerinin ders dışı serbest zamanlarını değerlendirme biçimlerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi(Çameli ilçesi örneği)
Investigation of secondary school students evaluation of free time according to some variables (Example of Çameli district)
  1. Tez No: 600098
  2. Yazar: ALİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmada ortaokul öğrencilerinin serbest zaman tercihlerinin bazı değişkenler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde bir araştırmadır. Tarama modeli geçmişte veya o anda var olan bir durumu var olduğu şekliyle tanımlamayı amaçlayan araştırma yaklaşımıdır. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Denizli İli Çameli İlçesinde öğrenim gören ortaöğretim öğrencileri, örneklemini ise bu öğrencilerden tesadüfî yöntemle seçilmiş 204 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak spor bilimciler ve ölçme-değerlendirme uzmanlarının görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Anket katılımcıların serbest zaman tercihlerini belirlemek için açık ve kapalı uçlu sorular ile çoktan seçmeli sorulardan oluşmuştur. Anketler katılımcılarla birebir görüşülerek doldurtulmuştur. Bu şekilde 107 kadın, 97 erkek olmak üzere toplam 204 birey anketlere cevap vermiştir. Elde edilen veriler değerlendirilmek için uygun istatistik programa aktarılmıştır. İstatistik işlem olarak frekans-yüzde (%) dağılımı ve çapraz tablo (crosstab) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların en çok tercih ettikleri etkinlikler; televizyon izleme, müzik dinleme, kitap okuma, en az tercih ettikleri etkinlikler; gazete-dergi okuma, sinema- tiyatroya gitme olarak tespit edilmiştir. Cinsiyet ve ikamet edilen yer değişkenlerine göre ise katılımcıların görüşlerinin çoğunlukla benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
It is aimed to evaluate the free time preferences of secondary school students in terms of some variables in this study. Research is a research in the survey model. The survey model is a research approach that aims to define a situation that exists in the past or at the moment as it is. The population of the study consisted of the students who were studying in the of secondary education in the center of Çameli district of Denizli province in 2018-2019 academic year and the sample was composed of 204 students chosen by chance from these students. The questionnaire developed by the researcher was used by taking the opinions of sports scientists and measurement and evaluation experts as a data collection tool in the research. The questionnaire consisted of open and closed-ended questions and multiple choice questions to determine participants' free time preferences. The questionnaires were filled with one-to-one interviews with the participants. In this way, a total of 204 individuals, 107 women and 97 men, responded to the questionnaires. The data obtained were transferred to the appropriate statistics program for evaluation. Frequency (%) distribution and cross table (crosstab) were applied as statistical process. As a result of the research, the most preferred activities of the participants watching television, listening to music, reading books, least preferred activities; reading newspaper-magazine, going to cinema-theater were determined as. According to the variables of gender and place of residence, we can say that the views of the participants are mostly similar.