Nevşehir Hapishanesi (1849-1920)
Nevşehir Prison (1849-1920)
- Tez No: 600097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmamızda XIX. yüzyıl sonları ve XX. yüzyıl başlarında Nevşehir Hapishanesi'nin durumu ele alınmaktadır. Osmanlı Devleti'nin ceza hukukundan, Avrupa devletlerindeki hapishane sisteminden, Osmanlı Devleti'nin hapishanelere bakış açısından ve Osmanlı Devleti'nin hapishaneleri ıslah için neler yaptığından, Nevşehir'de işlenen cinayet (ağır suç) suçlarından bahsedilmiştir. Nevşehir hapishanesinin 1849 yılında inşa edilmiş olması ve Devlet Arşivleri'nden Nevşehir hapishanesi ile ilgili edindiğimiz son belgenin 1920 tarihli olması nedeniyle tezimizin 1849 yılı ile 1920 yılları arasını kapsaması uygun görülmüştür. Tezimiz Osmanlı Arşivi belgeleri başta olmak üzere çeşitli araştırma eserlerinden faydalanılarak oluşturulmuştur. Arşiv belgelerine dayanarak mahkûmların işledikleri suç çeşitleri, bazı yıllara ait mahkûm ve tutuklu sayıları, hapishanelerde yaşanan asayiş sorunları, hapishane inşaat ve tamir süreçleri gibi bilgilerin verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our research, XIX. century and XX. century, the situation of Nevşehir Prison is discussed. The criminal law of the Ottoman Empire, the prison system in the European states, the point of view of the Ottoman State to the prisons and the actions of the Ottoman State for the correction of the prisons, the crimes committed in Nevşehir were mentioned. Since the Nevşehir prison was built in 1849 and the last document we obtained from the State Archives regarding the Nevşehir prison was dated 1920, it was deemed appropriate to cover our thesis between 1849 and 1920. Our thesis has been prepared by utilizing various research works, especially the documents of the Ottoman Archives. Based on the archive documents, it is aimed to provide information such as the types of crimes committed by prisoners, the number of prisoners and prisoners for some years, public order problems in prisons, prison construction and repair processes.