Lojistikte elektrik motorlu araçların seçimi üzerine bir uygulama
An application on the selection of electric motor vehicles in logistics
- Tez No: 600132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Lojistik, gündelik hayatımızın her noktasında kullandığımız ürünlerin, ilk üreticiden son tüketiciye kadar olan tüm süreci ifade eden bir kavramdır. Son yıllarda artan ticaret hacmiyle birlikte hem üreticiler hem de tüketiciler yaşam alanı olarak kent merkezlerini seçmektedir. Bunun sonucunda da kentsel lojistik kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Kent merkezlerindeki nüfus artışı, lojistikte kullanılan araç sayısının da artmasına sebep olmuştur. Lojistikte, büyük oranda geleneksel araçlar kullanılmaktadır. Fakat fosil yakıtlı araçların enerji tüketim durumları ve çevreye olan olumsuz etkileri göz önüne alındığında alternatif yakıt ve alternatif araç teknolojilerin kullanımının düşünülmesi gereklidir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak kent lojistiğinin tanımı yapılmış ve gelişim süreci anlatılmıştır. Alternatif yakıtlar ve alternatif araç teknolojileri incelenmiş, alternatif araç teknolojilerinden biri olan elektrikli araç çeşitleri ve kullanım şekilleri tanımlanmıştır. Kent lojistiğinde elektrikli araçların kullanılması üzerine durulmuş, lojistik ve taşımacılık firmalarının elektrikli araç kullanımı hakkında görüşleri ve deneyimleri sorgulanmış, elektrikli araçların lojistikte kullanılmasının güçlü ve zayıf tarafları ortaya konulmuş ve son olarak elektrikli araçların lojistikte kullanımının yaygınlaşması hususunda alınması gereken tedbirler açıklanmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Logistics is a concept that expresses the entire process from the first producer to the final consumer. With the increasing trade volume in recent years, both producers and consumers choose urban centers as living spaces. As a result, the concept of urban logistics has gained importance. The population growth in urban centers has also increased the number of vehicles used in logistics. Vehicles used in logistics are generally fossil fuel vehicles. However, considering the energy consumption of fossil fuel vehicles and their negative effects on the environment, the use of alternative fuel and alternative vehicle technologies should be considered. In this thesis, firstly the definition of urban logistics and development process is explained. Alternative fuels and alternative vehicle technologies have been examined and electric vehicles, which are one of the alternative vehicle technologies, are defined. In urban logistics, the use of electric vehicles is emphasized, the opinions and experiences of the logistic and transportation companies on the use of electric vehicles have been questioned, the strengths and weaknesses of the use of electric vehicles in logistics have been put forward and finally, the measures to be taken for the widespread use of electric vehicles in logistics are explained and suggestions are presented.