Göktaşlarının tipleri ve özellikleri
Types and properties of meteorites
- Tez No: 600133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ESENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, Çanakkale'ye düşen (40°844K; 26°2423D) göktaşının ilk kez spektroskopik tanımlaması araştırılmıştır. Olivin grubu [(Mg, Fe)2Si04], enstatit [Mg2Si2O6] (ortopiroksen minerallerinden biridir) ve plajiyoklaz, mikro-Raman ve FTIR spektroskopileri ve EDX-SEM analizleri ile tanımlandı. Çanakkale göktaşı, tez çalışmasından önce henüz Dünya Meteor Veritabanı'nda sınıflandırılmamıştı. Şimdi bu veri tabanında tüm ayrıntıları ile yer almaktadır. Ayrıca, bir kaç tane amino asit te bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis it was studied the first time the spectroscopic characterization of meteorite that fell at Çanakkale (40°844K; 26°2423D). The olivine group [(Mg, Fe)2Si04], enstatite [Mg2Si2O6] (one of the orthopyroxene minerals) and plagioclase were identified by themicro-Raman and FTIR spectroscopies and EDX-SEM analyses. This Çanakkale meteorite has not yet been classified in the World's Database of Meteorites before this thesis. This meteorite now lists in the World's Database of Meteorites in itsall details. A number of amino acids were also found.