Küçük Menderes havzasında meteorolojik ve hidrolojik kuraklık arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between meteorological and hydrological drought in Küçük Menderes basin
  1. Tez No: 600142
  2. Yazar: ÇAĞIL KERMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ONUŞLUEL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi'nde yer alan Küçük Menderes Havzası için yağış, sıcaklık ve akış verileri kullanılarak meteorolojik ve hidrolojik kuraklık analizi yapılmıştır. Meteorolojik analiz için Küçük Menderes Havzası ve komşu havzalarda bulunan on bir adet meteoroloji gözlem istasyonunun aylık toplam yağış miktarı ve aylık ortalama sıcaklık verileri kullanılmıştır. Seçilen meteorolojik gözlem istasyonlarındaki eksik veriler regresyon ile tamamlanmıştır. Hidrolojik kuraklık analizi için ise havzanın tamamını temsil edecek şekilde seçilen sekiz akım gözlem istasyonunun (AGİ) aylık toplam akım verileri kullanılmıştır. Meteorolojik kuraklık analizi için Standartlaştırılmış Yağış İndisi (SPI), Standartlaştırılmış Yağış Evapotranspirasyon İndisi (SPEI), Kuraklık Keşif İndisi (DRI) ve hidrolojik kuraklık analizi için ise Akım Kuraklık İndisi (SDI), Standartlaştırılmış Akım İndisi (SSFI) ve Kendi Kendini Kalibre Eden Palmer Hidrolojik Kuraklık İndisi (scPHDI) hesaplanmış ve zamana bağlı değişim grafikleri oluşturulmuştur. Her bir indis için kurak tarihler ve özellikleri tespit edilmiştir. Son olarak ortaya konan tüm veriler hidrolojik ve meteorolojik kuraklık arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek için birbirleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, meteorological and hydrological drought analysis for Küçük Menderes Basin in Aegean Region, has carried out by using precipitation, temperature and streamflow data. The monthly cumulative precipitation (mm) and the monthly mean temperature data of the chosen 11 meteorological stations in and near the Küçük Menderes Basin have been used for the meteorological analysis. Missing data of the selected meteorological stations have been completed via regression analysis. The monthly cumulative streamflow (hm3) data of the 8 streamflow stations which have been chosen in such a way as to represent the whole basin, were used for the hydrological analysis. Standardized Precipitation Index (SPI), Standardized Precipitation Evapotranspiration Index (SPEI), Drought Reconnaissance Index (DRI) have been calculated for the meteorological analysis; Streamflow Drought Index (SDI), Standardized Streamflow Index (SSFI) and Self Calibrated Palmer Hydrological Drought Index (scPHDI) have been calculated for the hydrological analysis and the time series of the calculated indeces have been shown in charts. The drought dates and the properties of those drought dates for each index have been determined. Finally the relationship between hydrological and meteorological indices has been presented by comparing all above determined results with each other.