Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin Türkiye'deki sporun gelişimsel sorunlarına bakışlarının değerlendirilmesi
An evaluation on the views of students of high school of physical education and sports about sport's development problems in Turkey
  1. Tez No: 600141
  2. Yazar: PELİN TEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışma, Türkiye'deki beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin sporun gelişimsel sorunlarına dair bakış açılarının değerlendirilmesini amaçlar. Araştırma kısmında, bu eğitim alanı içerisinde bulunan öğrenciler ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlarla, Türkiye'de sporun gelişimsel sorunlarına dair görüşlere yer verilmiştir. Genellikle sporun eğitim ve gelişim konularında birçok konuda eksiklikler bulunması spordaki başarısızlıkların ve sürdürülebilirlik problemlerinin ne denli önemli bir sorun olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmada İstanbul'da eğitim alan beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencileri ile görüşülmüştür. Öğrencilerin özellikle sınav ve pratik eğitimi içerisinde olması nedeni ile çok sayıda öğrenciye, uzun süre görüşebilecek şekilde ulaşmakta zorluluklar yaşanmış, sadece okul dışında öğrenciler ile görüşülmüştür. Farklı demografik özellikleri olan öğrenciler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, physical education and sports training in Turkey is that the problems experienced in the research said. Research in part, with the purpose of in-depth interviews conducted with students in training in this area, the place has been given to developmental problems in Turkey's views on the sport. Generally, there are deficiencies in many aspects of education and development of sport and it shows how important problems and sustainability problems of sports are. In this study, physical education and sports college students who were trained in Istanbul were interviewed. Due to the fact that the students were especially in the examination and practical training, it was difficult to reach to many students for a long time and only students were interviewed. Interviews were held with students with different demographic characteristics.