Advanced product quality planning for performance evaluation of new product implementation process and an application in a factory
Yeni ürün uygulama sürecinin performans değerlendirmesi için ileri ürün kalite planlaması ve bir fabrikada uygulama
  1. Tez No: 600145
  2. Yazar: AYŞE EMEL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Siparişe göre üretim sistemine sahip işletmelerde her ürün yeni ürün olarak değerlendirilmektedir. Yeni ürün üretmenin zorluklarına, değişen pazar ve rekabet koşulları ile gelen zorluklar da eklenmektedir. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek ve pazar payını düşürmemek için müşteriye göre özelleşen yeni ürünlerin üretiminde, siparişin alınmasından satış sonrası hizmetlerine kadar olan tüm aşamalarda minimum maliyetle, tek seferde, kaliteli ürün üretilmesi gerekmektedir. Çalışmamız bu kritik problemi giderebilmek için, sipariş bazlı üretim sistemine sahip, Isı Eşanjörü üretimi yapan bir işletmede, Yeni Ürün Geliştirme (NPD) sürecinde yaşanan maliyet, zaman, işgücü, müşteri kayıplarını azaltmak, proseslerini kontrol altına almak ve sürekli iyileştirmeyi ve işletmenin zorlu rekabet koşullarında ayakta kalabilmesini sağlamak için NPD'de kullanılan en etkin yöntemlerden biri olan İleri Ürün Kalite Planlaması (APQP) tekniğinin uygulanmasını ele almıştır. Çalışmamızda NPD süreci ve NPD'de APQP kullanımı anlatılmış ve APQP uygulaması örneği verilmiştir. APQP beş bölümde yapılmıştır. APQP nin ilk iki bölümü ürün tasarımı ile ilgilidir. Firmanın tasarım sorumluluğu olmayıp, üretici sorumluluğunda olması sebebi ile ilk iki bölüme ait dokümanlar müşteri tarafından sağlanmıştır. Diğer APQP'nin üç ana bölümü firmada gerçekleştirilmiştir. Bu bölümler; proses tasarımı ve geliştirme, ürün ve prosesin geçerlilik kazanması, geri bildirim ve düzeltici faaliyetlerdir. Bölümlerde; ekibin kurulması, yeni ürünün seçilmesi, fizibilite çalışmalarının yapılması, iş akışı belirlenmesi, risklerin azaltılması, proses yeterliliğin belirlenmesi, ölçüm sistemlerinin analizinin yapılması, kontrol planının oluşturulması, üretimin yapılması, tüm süreçlerin kontrolü, ürünün boyutsal ölçümlerinin ve performans testlerinin yapılması, çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar ile APQP yöntemi uygulanarak gerçekleştirilen NPD süreci sonunda ortaya çıkan ürünün müşteri ve firma şartlarını sağladığı kanıtlanmıştır. NPD'de APQP yönteminin kullanımı ile proses kontrol altına alınarak hurda oranları, maliyetler ve müşteri şikayetleri azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Each product is considered as new product in companies with order-based production system and challenges of not only producing new products but also changing market and competitive conditions are faced. In order to overcome these difficulties and sustain market share, to produce high quality products at one time with minimum cost in all stages in production of new products is necessary. In attempt to solve this critical problem, our study focuses on advanced product quality planning (APQP) technique in new product development (NPD) process to ensure survival and continuous improvement of company and reduce cost, time, labor and customer losses. In this study, firstly NPD process and use of APQP in NPD were explained and then example of APQP application in factory producing heat exchangers with order-based production system was given. APQP has been completed in five sections. The first two parts of APQP are related with product design. Since the company doesnot have design responsibility and it belongs to the customer, the documents of the first two sections have been provided by the customer. Three main sections of the other APQP application were realized in the company. These sections include; process design and development, product and process validation, feedback and corrective actions. Process management and control activities and tools such as establishment of team, selection of NP, feasibility studies, determination of workflow, reduction of risks, determination of process capability, measurement systems analysis, and control plan, production, dimensional and performance tests were performed. As a result of this study, it has been proved that NPs produced by following NPD process that is continuously evaluated with APQP method, fully meet both customer and company requirements. By using APQP method in NPD, process is controlled and scrap rates, costs and customer complaints are reduced.