Bir metal işleme işletmesinde iş güvenliği ve risk analizi
Occupational safety and risk analysis in the metal processing business
- Tez No: 600144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda sanayileşen bir dünya gelişmeleriyle işyerlerinde yaşanan işten kaynaklanan hastalıklar, kazalar, çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunlar çoğalmıştır. İş yerlerinde var olan tehlikelerden korumak için ve iş verimliliği arttırmak için iş sağlığı ve güvenliği vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Böylece risk değerlendirme ve analizi çalışmaları yapılması gerekmektedir. Güncel iş kanunu ve yönetmelikler irdelendiğinde bu işyerlerinde yapılacak planlı çalışmaların başlangıcında mevcut tehlikelerin belirlenerek oluşturdukları risklerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, öncelikle, risk analizi ve değerlendirmesi alanındaki ana unsurları ele alınmış, bir imalat sanayi firmasına risk değerlendirmesi yapılarak, çalışanlarını iş kazalarına ve meslek hastalarına karşı korumak üzere daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulması amaçlamıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde öncelikle işyerindeki tehlikeler belirlenmiş, güvenlik denetiminin L tipi Matrisi kullanarak, Risk analizi yapılıp risk dereceleri belirtilip mevzuata göre alınacak önlemler belirtilmiştir. Bu çalışmada, bir imalat sanayi firmasına risk değerlendirmesi yapılarak, çalışanlarını iş kazalarına ve buna bağlı olarak ortaya çıkan meslek hastalarına karşı korumak amacı ile sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde öncelikle işyerindeki tehlikeler belirlenmiş, güvenlik denetiminin L tipi Matrisi kullanarak, Risk analizi ve risk değerlendirmesi yapılıp risk dereceleri belirtip, 3 adet çok yüksek, 11 adet yüksek, 29 adet orta risk sayısı bulunurken kalanı ise düşük risk dereceleri olarak incelemesini ayrıntılı araştırıp değerlendirilmiştir. 24 risk çeşidi tespit edilmiş ve alınması gereken önlemler mevzuat ışığında önerilmiştir
Özet (Çeviri)
Today, with industrialization and technological developments, occupational accidents and health and Occupational Safety problems of employees have increased. The concept of occupational health and work safety has gained a great importance over time in order to protect the employees from the dangers that may occur in the workplaces and to ensure the continuity of production. The aim of occupational health and work safety studies is to protect employees from occupational accidents and to ensure that they work in a healthier environment, as well as foreseeing, evaluating and completely eliminating these risks or minimizing their losses. Systematic and planned studies on occupational health and work safety of the employees in the workplaces are required. When the current labor laws and regulations are examined, businesses need an occupational health and Occupational Safety management system. At the beginning of the planned work in the workplace, it is necessary to identify the existing hazards and identify the risks they create. Identification of risks; this includes systematic review of the health and safety impacts of equipment use in all activities. This study, it is aimed to create a healthier and safer working environment in order to protect employees against occupational accidents and occupational patients by conducting risk assessment. Firstly, hazards in the workplace were identified and 24 risks were identified by using the L-type Matrix of the safety audit. Risk analysis and risk assessment were performed and the risk ratings were determined and investigated for very high, high, medium and low risk levels in detail.