Yeraltı suyu akımının modflow kullanılarak sayısal modellenmesi: Bursa ili Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovası uygulaması
Numerical modelling of groundwater flow using modflow: A case study in Karacabey and Mustafakemalpaşa plain of bursa province, Turkey
- Tez No: 600160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Susurluk Havzasının Bursa ili Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçe sınırları içinde kalan kısmında yeraltı suyu dağılımının sayısal modellemesinin yapılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, belirtilen sınırlar içinde DSİ'ye ait 5 adet gözlem kuyusunda bulunan saatlik ölçüm yapan dalgıç veri cihazlarının 2013-2015 yılları arasında kaydettiği basınç değerleri temin edilmiştir. Temin edilen ham rasat değerleri, Diver Office programında atmosfer basıncına göre düzeltilerek her kuyu için günlük su seviyeleri tespit edilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden bölgedeki istasyonlara ait günlük yağış ve buharlaşma değerleri temin edilmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında kuyular noktasal olarak işlenmiş ve eşyükselti haritası yardımıyla havza sınırları belirlenmiştir. Havza elemanlarının, havza sınırlarının ve noktasal olarak kuyuların işlendiği haritalar MODFLOW arayüzüne aktarılarak 150 m x 150 m çözünürlüğünde bir grid oluşturulmuştur. 2013-2015 yıllarına ait günlük yağış ve buharlaşma değerleri girilmek suretiyle havzaya ait yeraltı suyu seviyesi dağılımı kararlı ve kararsız durumlar için hesaplanmıştır. Gözlem kuyularına ait veriler kullanılarak hidrolik parametreler kalibre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a numerical model of groundwater flow in the lower part of Susurluk Basin located within the boundaries of Karacabey and Mustafakemalpaşa districts of Bursa. For this purpose, the pressure data of 5 observation wells recorded by data logger devices between the years 2013-2015 within the study area were provided from DSİ. The obtained raw data was used to find the distance of the water level from the surface for each well. Daily precipitation and evapotranspiration data of the region recorded by weather stations was obtained from the General Directorate of Meteorology. In GIS environment, the wells were marked as points and boundaries of the basin were determined using a topographic map and a Digital Elevation Model. Shapefiles containing aquifer boundaries and well locations were transferred to MODFLOW interface and a 150 m x 150 m resolution grid was formed. Using all available data, steady-state and transient groundwater flow simulations were performed for years 2013-2015 and the groundwater level distribution was obtained. Hydrologic parameters were also estimated.