Bir karayolu şantiyesinin iş sağlığı ve iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of a highway site in terms of occupational health and safety
- Tez No: 600161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye'de ve dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları birçok işçinin ve çalışanın yaşamını kaybetmesine ya da hayatı boyunca taşıyacağı kalıcı yaralanmalara neden olmaktadır. Meydana gelen sağlık sorunları işçilerin yaşam kalitesini önemli bir düzeyde azalmaktadır. Bu yüzden dünyada olduğu gibi Türkiye'de de iş kazaları ve meslek hastalıkları büyük bir sorun haline gelmiştir. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önemli bir bölümü inşaat sektöründe gerçekleşmektedir. Bu çalışmanın amacı, büyük bir sorun haline dönüşmüş olan iş güvenliği problemini kapsamlı bir şekilde incelenmesidir. Çalışma kapsamında, Türkiye karayolu şantiyelerindeki iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda istatistiksel olarak incelemeler gerçekleştirilmiştir. Bu sayede Türk karayolu inşaat sektöründe meydana gelen iş kazalarının nedenleri ve sebepleri araştırılarak, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve azaltılması konusunda gerçekleştirilebilecek önlemler değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonuçlarının, Türk karayolu inşaatındaki iş kazalarının sebeplerini daha iyi bir şekilde anlaşılması ve önlenmesi için büyük ölçüde katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrial accidents and occupational diseases in Turkey and in the World cause losses of lives of many workers or permanent injuries that they will suffer all through their lives.These health problems decrease the quality of workers' life significantly.For this reason as happened in the World Industrial accidents and occupational diseases have become an important problem in Turkey too.Most of the Industrial accidents and occupational diseases take place inconstruction sector.The aim of this project is to examine and analyse extensively the problem of occupational safety that has become an important matter.Within this context statistic studies have been done about work health and work safety in Turkish highway building departments or yards.By this way causes and reasons of work accidents which took place in Turkish highway building sector have been examined and measures which could prevent or decrease the work accidents and occupational diseases have been specified.It is expected that the results of these studies will contribute to understand clearly the reasons of occupationalaccidents and prevent them significantly in Turkish Highway building sector.