Physical oceanography of the Kekova bay
Kekova körfezinin fiziksel oşinografisi
  1. Tez No: 600159
  2. Yazar: FİLİZ EREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TURAN BEŞİKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada deneysel ölçümlerle elde edilen başlangıç ve sınır koşulları altında Kekova Körfezinin akış analizi SMS/ADCIRC (Coastal Circulation and Storm Surge Model) yardımı ile elde edilmiştir.Burada sınır ve başlangıç koşullarının belirlenmesindeki en önemli kuvvetlerden birisi Med-Cezir'dir.Bunun için bu durumda dikkate alınarak Analiz gerçekleştirilmiş , grid ve zaman adımından bağımsız çözüm elde edilmiştir. Gelecekteki çalışmalarda, daha doğru bir çözüm araştırmak için daha fazla sayısal çalışma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, flow analysis of Kekova Bay is performed under initial and boundary condition derived experimental measurement by using SMS / ADCIRC commercial code. Here, The most important force in the determining of initial and boundary conditions is Tidal ones. The flow analysis is performed by consideration of this Tidal force. The numerical results are then verified by testing the resulting predictions for independence of the grid size, time-step and other parameters. The grid size used for the solution was 3 m with a time step Δt = 0.5 s. As future work, further numerical studies will be conducted to investigate more accurate solution