Risale-i Nur perspektifinden iktisadi az gelişmişliğin nedenleri ve çözüm arayışları
- Tez No: 600174
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İktisadi ve sosyal sorunlara karşı, çok uç ve yerli yerinde çözümler sunmak; ancak doğru kaynakları, doğru kişileri, doğru zamanda kullanmak ile mümkündür. Az Gelişmişliğin nedenleri noktasında milyonlarca sebepler yazılabilir. Fakat en ehemmiyetli basamak, sebeplerin kökenini bulmaktır. İmam Bediüzzaman Said Nursi, İman esaslarının ispatı ve muhafazası ve bu esasların mantıki ve bilimsel olarak ispatı olan Risale-i Nur Külliyatı'nı yazmıştır. Bunlara ilaveten, sadece Ekonomik Az Gelişmişliğin kökenlerini; bireyler ve toplumlar için teşhis etmekle kalmamış; Kur'an-ı Kerim'den istifade ederek, bu sebeplere; mantıki olarak, sosyal, psikolojik ve ekonomik çözümler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Bringing extreme solutions for main problems is only possible with using right sources, right people and right timing. There may be stated of millions of reasons of underdevelopment; however, the most important step is discovering of the roots of the reasons and problems to advice right cureness. Imam Bediuzzaman Said Nursi wrote a collection for proving the Pillars of the Faith, and protect them, also prove them to the whole humanity. He used logical and scientific methods to realize his aims. Moreover, he did not just discovered roots of the reasons for underdevelopment, but also he explained and advised brillant advices and solutions for underdevlopment problem; in terms of social, pyscological and economical aspects. He did these by illumation from the Holy Qur'an, according to his claims.