Oral antidiyabetik ilaç kullanan Tip 2 diyabet hastalarında tıbbi beslenme tedavisinin Hemoglobin A1c düzeylerine etkisi
The effect of nutrition therapy on Hemoglobin A1c levels in Type 2 Diabetics using oral antidiabetic drugs
- Tez No: 600173
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma oral antidiyabetik (OAD) ilaç kullanan Tip 2 diyabetli bireylerde Tıbbi Beslenme Tedavisi (TBT)'nin HbA1c üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 18-65 yaş arası daha önce diyetisyen tarafından beslenme eğitimi almamış 52 erkek, 98 kadın olmak üzere toplam 150 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin;çalışma öncesi ve sonrasında vücut ağırlıkları, boy uzunlukları ve HbA1c değerleri veri kayıt formuna kaydedilmiştir. Her bireye ilk gelişlerinde diyet programı düzenlenerek beslenme eğitimi verilmiştir. Bireylerle ayda bir yüz yüze görüşülmüş,diyete uyumları takip edilmiştir.İlk ölçümler ile 3.ay ölçümleri arasındaki değişimler karşılaştırılmıştır. Bireylerden ilk gelişlerinde ve 3.ay sonunda bir önceki günün besin tüketim kaydı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was contucted to investigate the effect of medical nutrition therapy and on HbA1c in Type 2 diabetics using oral antidiabetic drugs. This study was performed with 52 men, 98 women, all 150 Tip 2 diabetic individuals who hasn't taken diet program by dietitian, aged 18-65 years. Informations about the individuals was obtained with pre-prepared questionnaire. The body weights, height lenghts and HbA1c values of individuals were recorded to data record form. Special diet program was organized to each individuals. Individuals were interviewed once a month face to face and their adaptation to diet were questioned. Individuals were called 3 months later, the changes between initial measurements and 3rd month measurements were compared.