D vitamini ve vücut kitle indeksi arasındaki ilişki
Relationship between vitamin D and body mass index
- Tez No: 600185
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
D vitamini eksikliğinin tüm dünyada görülen ciddi bir sağlık sorunu olduğu yapılan araştırmalarda görülmektedir. Özellikle D vitamini eksikliği ve obezite dünya genelinde giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği ile obezite arasındaki ilişkiye bakılmış ve ters ilişki saptanmıştır. Bu çalışmada ilaveten demografik özellikler ile D vitamini arasındaki korelasyonun da belirlenmesi amaçlanmıştır. Vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite düzeyi, cinsiyet, medeni durum, işe gitme şekilleri, D vitamini desteği alma durumu, D vitamini içeren besinler tüketme durumu ve tüketim miktarı, gün ışığından günlük faydalanma süresi, mevsimsel güneş ışığına maruz kalma durumunun D vitamini düzeyini etkilediği tespit edilmiştir. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi iç hastalıkları bölümünde Ekim 2018 - Mart 2019 tarihleri arasında yapılan bu kesitsel çalışmaya toplam 18 yaşında ve 207 hasta dahil edilmiştir. Daha önceden tanısı konulmuş herhangi bir kronik hastalığı olanlar çalışmaya alınmamıştır. Hastalara temel etik değer ve ilkelere bağlı kalınarak, fiziksel aktivitelerini ve genel özelliklerini değerlendirmek amacıyla anket formu uygulanmıştır. Vücut kitle indeksi hesaplanarak önceden istenilmiş serum vitamin D düzeylerine bakılmıştır. Çalışmamıza katılanların D vitamin düzeyleri ile fiziksel aktivite düzeyi ve süresi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, hastaların ağırlığı ve Vücut Kitle İndeksleri (VKİ) ile arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. Ağırlık ve VKİ'leri arttıkça D vitamini düzeyleri azalmakta, hastaların fiziksel aktivite düzeyleri arttıkça D vitamini düzeyleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is observed in research that vitamin D deficiency is a serious health problem seen all over the world. Principally vitamin D deficiency and obesity are recognized as an increasingly important public health problem worldwide. Studies have examined the correlation between vitamin D deficiency and obesity and found an adverse correlation. In this study, we also aimed to determine the correlation between demographic characteristics and vitamin D. It has been found that body mass index, physical activity level, gender, marital status, ways of going to work, vitamin D supplementation status, vitamin D-containing food consumption status and consumption amount, day-to-day use of daily exposure to seasonal affect vitamin level. This cross-sectional study, which was conducted at Medical Faculty of Erzincan Binali Yıldırım University Mengücek Gazi Training and Research Hospital Internal Medicine Department between October 2018 and March 2019, included a total of 18 years old and over 207 patients. Patients with any chronic disease previously diagnosed were excluded from the study. A questionnaire was performed to the patients in order to evaluate their physical activities and general characteristics while adhering to the basic ethical values and principles. Body mass index was calculated and pre-ordered serum vitamin D levels were measured. It was found that there was a positive significant relationship between vitamin D levels and physical activity level in participants of our study. A significant negative correlation was found between vitamin D levels and patients' weight and Body Mass Index (BMI). Vitamin D levels decrease with increasing weight and BMI, and vitamin D levels increase with increasing physical activity levels.