Obez bireylerde D vitamini, vücut kitle indeksi, lipid profili ve insülin direnci arasındaki ilişki
The relationship between vitamin D, body mass index, lipid profile, and insulin resistance in obese individuals
- Tez No: 988011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar obezite ve diyabet arasındaki karmaşık ilişkileri daha iyi anlamamıza katkı sağlamıştır. Obez bireylerde yüksek vücut kitle indeksi (VKİ), artan düşük (LDL) kolesterol seviyeleri ve azalan (HDL) kolesterol seviyeleri ile güçlü bir ilişki göstermektedir. Bu bulgular, obezitenin kardiyovasküler hastalık riskini artıran temel etmenlerden biri olduğunu desteklemektedir. Çalışmamızda, obez bireylerde VKİ, lipid profili, insülin direnci ve D vitamini düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Obezite ve metabolik sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için bu parametreler arasındaki etkileşimlerin incelenmesinin diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavi süreçlerine katkı sağlayacağını düşündük. Çalışmamızda, D vitamini seviyelerinin obezite ve insülin direnci ile olan ilişkisini değerlendirerek, obez bireylerde metabolik bozuklukların yönetimi için yeni stratejilerin geliştirilmesine ışık tutmayı hedefledik. Bu retrospektif çalışma, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Obezite Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya VKİ değeri 25'in üzeri olan 18-65 yaş arası bireyler dahil edildi. Katılımcıların serum D vitamini düzeyleri, lipid profilleri (LDL, HDL, trigliserid) ve insülin direnci değerleri laboratuvar bilgi yönetimi sisteminden çekildi; metabolik parametrelerle olan ilişkileri analiz edildi. Çalışma sonucunda, D vitamini takviyesinin obez bireylerde metabolik sağlık yönetiminde destekleyici bir unsur olarak değerlendirilebileceği öngörüldü.
Özet (Çeviri)
Recent scientific research has contributed to a better understanding of the complex relationship between obesity and diabetes. In obese individuals, a high body mass index (BMI) is strongly associated with increased low-density lipoprotein (LDL) cholesterol levels and decreased high-density lipoprotein (HDL) cholesterol levels. These findings support the role of obesity as a major factor that increases the risk of cardiovascular diseases. In our study, we aimed to evaluate the relationship between BMI, lipid profile, insulin resistance, and vitamin D levels in obese individuals. We believe that analyzing the interactions among these parameters can contribute to the prevention and treatment of diabetes and cardiovascular diseases by providing a better understanding of the effects of obesity on metabolic health. By assessing the relationship between vitamin D levels, obesity, and insulin resistance, our study aimed to shed light on the development of new strategies for managing metabolic disorders in obese individuals. This retrospective study was conducted at Gaziantep University Şahinbey Research and Training Hospital Obesity Center. Individuals aged 18–65 years with a BMI over 25 were included. Participants' serum vitamin D levels, lipid profiles (LDL, HDL, triglycerides), and insulin resistance values were obtained from the laboratory information management system, and their relationships with metabolic parameters were analyzed. As a result, vitamin D supplementation was suggested to be a potential supportive factor in the management of metabolic health in obese individuals.