Acil servisde kırım kongo kanamalı ateşi tanısı alan hastaların demografik ve laboratuvar verilerinin incelenmesi, morbidite ve mortalite ile olan ilişkilerinin araştırılması
Investigation of demographic and laboratory data of patients diagnosed with Crimean-Congo Haemorrhagic fever in the emergency department and the relationship between morbidity and mortality
- Tez No: 600188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyoistatistik, İlk ve Acil Yardım, Biostatistics, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi morbidite ve mortalitesi yüksek olan bir hastalıktır. Acil servise başvuru sırasındaki hastanın laboratuvar değerleri prognozu belirlemede önemli bir belirteçtir. Hastanın acil servisdeki laboratuvar değerlerine göre tedavi algoritması belirlenmektedir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ateş ve kanama ile karakteristik bir hastalık olup etkeni viral patojenlerdir. Acil servisde erken tanı konulması hastalığın prognozunu olumlu yönde etkilemektedir. Bu çalışmadaki amaç, acil servisde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi tanısı alan hastaların başvuru anındaki laboratuvar değerlerinin morbidite ve mortalite ile olan ilişkisinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo haemorrhagic fever is a disease with high morbidity and mortality. The laboratory values of the patient at the time of admission to the emergency department are an important predictor of prognosis. The treatment algorithm is determined according to the laboratory values of the patient in the emergency department. Crimean Congo hemorrhagic fever is a characteristic disease with fever and bleeding, and the causative agent is viral pathogens. Early diagnosis in the emergency department positively affects the prognosis of the disease. The aim of this study was to investigate the association of laboratory values with morbidity and mortality of patients diagnosed with Crimean Congo Haemorrhagic Fever in the Emergency Department.