İç Anadolu'nun granitçe zengin bölgelerindeki kuyu sularında radon aktivite konsantrasyonunun belirlenmesi ve radyasyon doz tahmini
Radiation dose estimation and determination of radon activity concentration in well water in the granite-rich regions of Central Anatolia
- Tez No: 600222
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Aksaray ili bölgesi, İç Anadolu'da bulunan granitoyitlerin ve metamorfik kayaçların yoğunlukta olduğu bir bölgedir. Bu çalışmada, jeolojik değişimlere bağlı granitik ve metamorfik yapıdaki kayaçların bulunduğu bölgedeki farklı derinliklere sahip 13 kuyudan alınan sularda radon (Rn-222) aktivite konsantrasyonu AlphaGUARD PQ 2000PRO radon detektörü kullanılarak ölçülmüştür. Kuyu suları için ölçülen radon aktivite konsantrasyon değerleri 0.83 Bq l 1 ila 171.67 Bq l 1 aralıklarında bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre bu suların sindirim yoluyla tüketimine ve solunmasına bağlı olarak radon kaynaklı alınan radyasyonun yıllık etkin doz tahminleri hesaplanmıştır. Ayrıca sonuçlar ulusal ve uluslararası örgütlerin tavsiye ettği sınır değerler ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre sadece bir kuyudan alınan örnek hariç diğer su örnekleri Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen limit değerlerin altında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Aksaray Province is located in Central Anatolia and granitoidic – metamorphic rocks in the region, radon (Rn-222) activity concentration for water samples taken from 13 wells having different deeps was measured by using AlphaGUARD PQ 2000PRO radon detector in the region having granitic and metamorphic rocks due to geological changes. The radon activity concentration values were found in the range of 0.83 to 171.67 Bq 1 1 . According to the results, the annual effective doses from the consumption and inhalation of these waters were estimated due to radon. In addition, the results were compared with the limit values recommended by national and international organizations. According to the results, water samples except for the sample taken from only one well are below the World Health Organization recommended limits.