İshalli buzağılarda sistatin C'nin bazı hematolojik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
Relationship between cystatin C with some hematological and biochemical parameters in neonatal calf diarrhea
- Tez No: 600223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY BAŞBUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada yenidoğan ishalli buzağılarda sistatin C'nin (Cys-C) bazı hematolojik ve biyokimyasal parametrelerle arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlandı. Van YUHADYEK tarafından 28.03.2019 tarih ve 2019/03 sayılı etik kurul izni ile çalışma onayı alındı. Araştırmanın hayvan materyalini farklı ırk, cinsiyet ve yaşlarda (0-30 günlük) 10 adet sağlıklı ve daha önce herhangi bir tedavi almamış 22 adet ishalli buzağı oluşturdu. Buzağıların genel muayeneleri yapıldı. Yapılan etiyolojik muayenede ishalli buzağılarda 3 adet Giardia, 5 adet E. coli K99, 8 adet Coronavirus, 7 adet Rotavirus ve 1 adet Cryptosporidium etkileri tespit edildi. Hem konrol grubu sağlıklı buzağıların hem de tedavi öncesi ishalli buzağıların hematolojik (WBC, Neu, Lym, Eo, Mo, RBC, MCV, MCHC, Hct, Hb), biyokimyasal (glikoz, TP, Alb, BUN, Cr, CK ) ve kan gazı (pH, pO2, pCO2, HCO3-, baz, Na+, K+ ve Cl-) düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between cystatin C (Cys-C) and some hematologic and biochemical parameters in neonatal calves diarrhea. The research topic has been approved by Van YUHADYEK at 28.03.2019 and numbered as 2019/03. In this research the animal material of the study was obtained from different breeds, genders and ages (0-30 days) 10 samples have been taken from healty neonatal calves and 22 samples from diarrhea calves which didn′t recieved any medicine. Otherwise, the general examination has been done for all the calves. Furthermore, by performing etiological examination on the diarrhea calves 3 Giardia, 5 E. coli K99 , 8 Coronavirus, 7 Rotavirus ve 1 Cryptosporidium have been detected. The levels of hematologic (WBC, Neu, Lym, Eo Mo, RBC, MCV, MCHC, Hct, Hb), biochemical (glucose, TP, Alb, BUN, Cr, CK) and blood gas (pH, pO2, pCO2, HCO3-, base, Na+, K+ ve Cl-) have been determind for both healthy calves and neonatal calves diarrhea.