Tomelukast benzeri bazı bileşiklerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure of the structure of tomelucaste-based compounds
- Tez No: 600230
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Astım, solunum yollarının daralması ile ortaya çıkan ve krizler halinde gerçekleşen bir hastalıktır. Bu hastalık, ülkemizde ortalama 100 yetişkin bireyden 5-7'sinde, 100 çocuktan ise 13-15'inde görülmektedir. İlaç etken maddesi olarak kullanılan tomelukast, astım hastalığının tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Tomelukast, tetrazol halkası içeren bir bileşiktir. Tetrazol bileşikleri dört azot ve bir karbon atomu içeren aromatik heterosiklik bileşiklerdir. Karboksilik asit biyoizosteri olan tetrazoller, vücut sıvılarında karboksilik asit gruplarından daha kararlıdır. Bu nedenle yeni geliştirilen ilaçlarda karboksilik asit grupları yerine tetrazol grupları tercih edilmektedir. Buna bağlı olarak son dönemlerde tetrazol türevleri antikanser, antimikrobiyal, antihipertansif ve antialerjik ajanların sentezlerinde kullanılmaktadır. N-sübstitüe olmamış tetrazoller (5-sübstitüe 1H-tetrazoller) son zamanlarda ilaç üretiminde çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ilk olarak 1-[4-(kloroalkoksi)-2-hidroksi-3-propilfenil]etanon bileşiği sentezlendi. Daha sonra bu bileşik NH4SCN ile etkileştirilerek 1-[4-(tiyosiyonatalkoksi)-2-hidroksi-3-propilfenil]etanona dönüştürüldü. Elde edilen tiyosiyanat türevi bileşik NaN3 ve Et3N.HCl varlığında 1-[4-(2-((1H-tetrazol-5-il)tiyo)alkoksi)-2-hidroksi-3-propilfenil]etanon bileşiğine dönüştürüldü. Sonraki aşamada elde edilen 1H-tetrazoller alkillendi ve bu bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemlerle (ATR-FT IR, 1H-NMR, 13C-APT NMR ve HR-MS) aydınlatıldı. Son olarak sentezlenen bu bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Asthma is a disease caused by narrowing of the airways and occurs in crises. This disease is seen in 5-7 of 100 adult individuals and 13-15 of 100 children in our country. Tomelukast, which is used as a drug active ingredient, has an important role in the treatment of asthma. Tomelukast is a compound containing a tetrazole ring. Tetrazole compounds are aromatic heterocyclic compounds containing four nitrogen and one carbon atom. Tetrazoles, which are carboxylic acid bioisosters, are more stable than carboxylic acid groups in body fluids. Therefore, tetrazole groups are preferred instead of carboxylic acid groups in newly developed drugs. Therefore, tetrazole derivatives have recently been used in the synthesis of anticancer, antimicrobial, antihypertensive and antiallergic agents. N-substituted tetrazoles (5-substituted 1H-tetrazoles) have recently been used very often in drug production. In this study, 1-[4-(chloroalkoxy)-2-hydroxy-3-propylphenyl]ethanone was first synthesized. This compound was then converted to 1-[4-(thiosionatealkoxy)-2-hydroxy-3-propylphenyl]ethanone by interaction with NH4SCN. The resulting thiocyanate derivative was converted to 1-[4-(2-((1H-tetrazol-5-yl)thio)alkoxy)-2-hydroxy-3-propylphenyl]ethanone in the presence of NaN3 and Et3N.HCl. The 1H-tetrazoles obtained in the next step were alkylated and their structures were illuminated by spectroscopic methods (ATR-FT IR, 1H-NMR, 13C-APT NMR and HR-MS). Finally, antimicrobial activities of these synthesized compounds were determined by liquid microdilution method.