CBM deneyindeki çift taraflı silikon mikro-şerit dedektör sisteminin karakterizasyonu
Characterization of double sided silicon micro-strip detector system in CBM experiment
  1. Tez No: 600241
  2. Yazar: MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA GANİOĞLU NUTKU, DR. CHRISTIAN J. SCHMIDT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sıkıştırılmış baryonik madde (CBM) deneyi evrenin ilk zamanlarındaki nükleer maddenin davranışını belirlemek için gerçekleştirilecek ve Antiproton ve İyon Araştırma Merkezindeki (FAIR) büyük deneylerden birisi olacaktır. Parçacıkların tipini, momentumu, enerjisini ve yüklerini belirlemek için çoklu dedektör sistemleri kullanılacaktır. Silikon İzleme Sistemi (STS), CBM deneyindeki yüklü parçacıkların momentum ve iz bilgilerini sağlayan anahtar dedektör sistemidir. STS-XYTER çip, elektronik parçalar arasında çift taraflı silikon mikro şerit dedektörlerinden okuma sağlamak için özel olarak kullanıldığından CBM sisteminin önemli bileşenlerinden birini oluşturur. Çipin temel işlevleri bir prototip pogo-pin istasyonu ile kontrol edilebilir. Bu tez çalışmasında STS sistemi için kullanılacak olan dedektör modüllerinin kurulumu, STS-XYTER çiplerinin kalite kontrol test aşamaları ve sonuçları yer almaktadır. Bu çalışmalar aynı zamanda yaklaşmakta olan mini CBM ve CBM deneyi için temel referans verilerinın elde edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The compressed baryonic matter (CBM) experiment will examine the behaviour of nuclear matter in early universe and will be one of the major experiment in Facility for Antiproton and Ion Research Center (FAIR). In order to determine the type of the particles, momentum, energy and charges sub-detector systems will be used. The silicon Tracking System (STS) is the core detector system of the CBM experiment that provides momentum and tracking information of the charged particles. Among the electronic parts, the STS-XYTER ASIC constitutes one of the important component of the CBM environment since it is the dedicated electronic for the read-out from double sided silicon micro strip detectors. Therefore, basic ASIC functionalities enable to be checked with a prototype pogo-pin station. In this thesis, the assembly of the detector modules to be used in the STS system, the quality assurance test protocol and the results of the STS-XYTER ASIC willl be given. Studies in this thesis will also constitute one of the fundemental values as a reference for the upcoming mini CBM and CBM experiment.